Recenzje

15 minut /15 minutes

Eddie Flemming jest bardzo dobrym policjantem, który zna siłę mediów. Ta druga cecha powoduje, że dobrze wie, kiedy i jak ustawić się do kamery. Dzięki temu jest gwiazdą…
Jordy Warsaw również jest bardzo dobry w swojej robocie, ale w przeciwieństwie do Eddiego nie stara się o względy prasy i telewizji. Wie wszystko na temat ognia i swoje umiejętności stara się wykorzystywać do łapania podpalaczy – jest inspektorem w straży pożarnej.
Czech Emil Slovak razem z Rosjaninem Olegiem Razgulem przybywają do USA, aby odnaleźć wspólnika, przez którego wylądowali w wiezieniu. W czasie spotkania dochodzi do zabójstwa. Aby ukryć ślady Emil i Oleg podpalają mieszkanie.

Na miejscu tego pożaru spotykają się Eddie i Jordy. Obydwaj chcą wyjaśnić tę sprawę. Ale Eddie przy okazji chce ponownie zabłysnąć w telewizji.
“15 minut” początkowo rozczarowało mnie. Film jakich wiele. Scenariusz nie wyróżnia się prawie niczym wśród setek innych obrazów sensacyjnych. Prawie niczym, bo jednak ma w sobie coś, czego wiele innych tytułów nie ma. Tym czymś są postawione pytania: jak daleko media mogą posunąć się w pokazywaniu prawdy, i jakich metod mogą użyć, aby zdobyć materiał? Czy pokazywanie w telewizji prawdziwych zbrodni nie staje się inspiracją dla następnych morderców? Czy mordercy powinni być pokazywani jako ofiary? To naprawdę ważne i trudne pytania. Ja nie znam na nie odpowiedzi. “15 minut” zmusiło mnie, chociaż przez chwile do zastanowienia się nad tym…
Inna pozytywna cecha tego filmu to aktorstwo. O tym, że De Niro jest dobrym aktorem nie trzeba nikogo przekonywać. Tutaj również wypada bardzo dobrze. Wcale nie gorzej prezentuje się Edward Burns. Rewelacyjnie spisali się aktorzy z importu, czyli Karel Roden i Oleg Taktarov. Ten pierwszy stworzył dość diaboliczna, szalona postać, a drugi dzielnie mu sekundował jako najbliższy pomocnik i dokumentalista…

Bardzo dobrze prezentują się dodatki na płycie DVD. Jest ich całkiem sporo: dwa filmy dokumentalne, usunięte sceny, “Video Oleg”a”, teledysk muzyczny, zwiastun kinowy, sceny z prób generalnych i filmografie twórców obrazu. Szczególnie ciekawie wypadają sceny z prób – gdy je oglądamy w małym okienku widzimy jednocześnie jak ostatecznie scena wyglądała w filmie. Prezentuje się to bardzo interesująco. Rewelacyjnie przedstawiają się również filmy “Video Oleg”a”. Jeden z bohaterów filmu nosił ze sobą cały czas kamerę cyfrowa. Przez cały film przeplatają się obrazy widziane przez tę kamerę. Dwie sceny zostały w dodatkach przedstawione tylko z tej kamery. Wygląda to naprawdę niesamowicie. Tak jakby De Niro i inni aktorzy grali specjalnie dla nas, ba na planie nie było nikogo więcej z ekipy – tylko aktorzy… Rewelacja!
Dla tych dodatków warto sięgnąć po ten film. Sam obraz też jest ok.

Reżyseria: John Herzfeld
Scenariusz: John Herzfeld
Muzyka: Anthony Marinelli, J. Peter Robinson
Obsada: Robert De Niro, Edward Burns, Karel Roden, Oleg Taktarov, Vera Farmiga, Kelsey Grammer, Avery Brooks
Produkcja: USA 2000

Moja ocena: 7,0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.