Recenzje

Akademia tajemnych sztuk pięknych / Art School Confidential

Któż z młodych malarzy nie chce zostać największym artystą na świecie porównywanym z samym Pablo Piccasem? Tak naprawdę nie ma takiego… I to jest właśnie marzenie młodego bohatera filmu Akademia tajemnych sztuk pięknych – Jerome Plata. Po skończeniu gimnazjum postanawia kontynuować naukę w Akademii Sztuk Pięknych. Niestety, przekonuje się tutaj, że talent i pracowitość nie zawsze wystarczą do osiągnięcia nie tylko sukcesu, ale nawet uznania nauczycieli i kolegów…

Mam mieszane uczucia co do Akademii tajemnych sztuk pięknych… Z jednej strony dostajemy dość zabawną i złośliwą satyrę na świat sztuki, z drugiej w pewnym momencie te żarty przeradzają się wręcz w dramat. Film jest złożony jakby z dwóch części ? pierwsza połowa to dość sympatyczna komedia, druga staje się bardziej poważna, a koniec jest tak cyniczny, że aż tragiczny. Ja chyba wolałbym inne rozwiązanie ? lżejsze i bardziej optymistyczne.

Jednak obraz ten to nie tylko satyra, komedia, dramat. To również pytania o to, czym jest sztuka, czym jest talent… Oczywiście odpowiedzi na te pytania nie dostajemy, bo tak naprawdę takowych nie ma. Jednak ciekawie jest słuchać co na ten temat mają do powiedzenia postacie z filmu. A bohaterowie drugoplanowi są naprawdę intrygujący i… najczęściej prześmieszni :) Szkoda tylko, że w pewnych momentach ni stąd ni z owąd znikają, by nie pojawić się przez dłuższy czas, albo nawet już wcale…

Ogólnie jednak scenariusz jest dość ciekawy i chwilami zaskakujący. Zdjęcia bez rewelacji, ale i bez większych wpadek. Muzyka? Wstyd się przyznać, ale nie zapamiętałem jej. Czyli przeciętniak. Za to aktorstwo ? miodzio! Owszem, odtwórca głównej roli, czyli Max Minghella nie przypadł mi do gustu, za to w rolach drugoplanowych pojawiło się sporo gwiazd i dały zagrały bardzo dobrze. Szczególne brawa dla Johna Malkovicha ? ale to chyba nie jest zaskoczeniem :)

Na płycie kilka dodatków… Ale szczerze mówiąc niezbyt ciekawe (mimo, że są moje ulubione sceny usunięte), a w dodatku bez polskiej wersji językowej.

Aha, zapomniałem dodać, że film jest ekranizacją komiksu. A scenariusz napisał właśnie autor komiksu…

Reżyser: Terry Zwigoff
Scenariusz: Daniel Clowes
Muzyka: David Kitay
Obsada: Max Minghella, Sophia Myles, John Malkovich, Jim Broadbent, Joel Moor, Anjelica Huston
Produkcja: USA 2006

Moja ocena: 6,0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.