Recenzje

Appleseed / Appurushido

Po III wojnie światowej na ziemi cały czas w ruinach miast toczą się walki. Ale tak do końca nie wiadomo już kto z kim i o co walczy. Deunan jest jedną z wojowniczek. Jedną z najlepszych. Pewnego dnia zostaje porwana i przetransportowana do cudownie spokojnego i jednocześnie supernowoczesnego miasta Utopia. Tam dowiaduje się, że jednak jest szansa dla ludzkości. Musi jednak dla zarządzających Utopią wykonać jedno zadanie?

Appleseed reklamowane jest jako pierwsze real-life-CG-anime. Cały projekt kosztował podobno 10 mln dolarów, co jak na japońską animację jest kwotą zawrotną. Moim zdaniem forsa ta nie została zmarnowana. Grafika w tym dziele faktycznie powala na kolana. Również montaż i reżyseria są rewelacyjne. Całość jest niezwykle dynamiczna i sugestywna. Do tego bardzo dobrze zobrazowana efektami dźwiękowymi. Trochę gorzej jest z muzyką ? szczególne piosenki nie za bardzo mi pasowały do klimatu filmu.

Scenariusz zdrowo zakręcony, ale? to w sumie typowe dla anime. Z drugiej strony właściwie nie zawarto w nim nic odkrywczego. Cały czas karmieni jesteśmy patentami, które były gdzieś wcześniej i to niejednokrotnie. Na szczęście zostało to połączone dość zgrabnie i właściwie nie przeszkadza w odbiorze.

Anime to wywołało wiele kontrowersji. Ortodoksyjni fani tego gatunku twierdzą, że przez zastosowanie takiej techniki postacie i w ogóle całe dzieło zostały odhumanizowane. Że nie czuć w tym artyzmu, a tylko komercję. Może i mają rację, jednak mi wcale nie przeszkodziło to w dobrej zabawie. Appleseed to po prostu bardzo dobre kino rozrywkowe, które bardzo dobrze się ogląda.

Warto zaznaczyć, że film ten to pierwsza część trylogii. Jednak pamiętać należy, że Appleseed można spokojnie obejrzeć ? tworzy zamkniętą całość ? nie zmusza widza do czekania na następne części.

Polecam Appleseed właściwie każdemu. To po prostu dobre, widowiskowe kino rozrywkowe.

Reżyser: Shinj Aramaki
Scenariusz: Haruka Handa, Tsutomu Kamishiro
Muzyka: Paul Oakenfold, T. Raumschmiere, Ryauchi Sakamoto
Obsada: Ai Kobayashi, Jurota Kosugi, Yuki Matsuoka, Yuzuru Fujimoto, Mami Koyama
Produkcja: Japonia 2004

Moja ocena: 7,5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.