Recenzje

Chłopaczki z sąsiedztwa / Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

Ashtray z pewnych powodów zmuszony został do zamieszkania ze swoim ojcem. Do życia w obcej dla niego dzielnicy pomaga mu przystosować się jego kuzyn Loc Dog. Tu, na jednej z imprez, poznaje dziewczynę Dashiki i zakochuje się w niej. Nie podoba się to za bardzo jej chłopakowi, który postanawia dać Ashtrayowi nauczkę…

Banalna historia, prawda? No, ale jeśli Wam powiem, że ojciec Ashtraya jest… młodszy od swojego syna? A Daishiki ma… siódemkę (albo ósemkę) dzieci? Babcia Loc Doga podkrada mu trawkę i ostro wali z dwóch gunów na raz? Pełny odjazd, co nie? I taki jest właśnie cały film.

“Chłopaczki z sąsiedztwa” to parodia “czarnych” filmów. Zrobiona oczywiście dla czarnych i przez czarnych. I dlatego nie każdemu może przypaść do gustu. Niektóre gagi rozśmieszają do łez. Niektóre przyprawiają prawie o mdłości. Jeszcze inne są zrozumiałe zapewne tylko dla Amerykanów, a kolejne tylko dla tych, którzy oglądali np. “Piątek”, bo to głównie parodia właśnie tego filmu. Jeśli nie widziałeś “Piątku” to nie zabieraj się za “Chłopaczków”.

Oprócz tego, że motywów z innych filmów podstawową materią do stworzenia tego obrazu były stereotypy. Afroamerykanin oczywiście żyje z zasiłku, handluje prochami, ma mnóstwo broni, a wchodząc do sklepu na pewno chce coś ukraść. Do szkoły z całej dzielnicy chodzi tylko jeden chłopak… A moment gdy Ashtray całkiem ciekawie tłumaczy dzieciakowi, że umysł jest jak spluwa i trzeba go naładować odpowiednimi nabojami poprzez zestawieni z groteską całego filmu wydaje się nie na miejscu – i przez to śmieszy.

Baaaaardzo rozczarowuje płyta DVD. Po prostu nie ma na niej dodatków. Tzn. są, ale w postaci trzech zwiastunów innych filmów. I to wszystko. Szkoda.

Jeśli lubisz parodie i głupawe komedie to ten film może Ci się spodobać. Dla niektórych niezłą rekomendacją może być to, że Shawn Wayans i Marlon Wayans potem przyłożyli się do powstania “Strasznego filmu”, zarówno 1, jak i 2…

Reżyser: Paris Barclay
Scenariusz: Shawn Wayans, Marlon Wayans, Phil Beauman
Muzyka: John Barnes
Obsada: Shawn Wayans, Marlon Wayans, Tracey Cherelle Jones, Chris Spencer, Suli McCullough
Produkcja: USA 1996

Moja ocena: 6,0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.