Recenzje

Diukowie Hazzardu / The Dukes of Hazzard

Bo i Luke mieszkają sobie w miejscowości Hazard. Zdrowo rozrabiają i często przekraczają granice prawa. Miejscowy szeryf ma ich dość. I nie tylko ich. Również ich wujka – producenta bimbru, którego dystrybucją zajmują się właśnie dwaj główni bohaterowie. Ale akcja szeryfa i najbogatszego człowieka w okolicy ma na celu nie tylko zlikwidować bimbrownię. Zagrożone jest całe miasto?

?Diukowie Hazzardu? ma kilku bohaterów. Wyżej wymienieni Bo i Luke to główne postacie. Ale równie, a może nawet bardziej ważne są bimber, krótkie spodenki i Dodge Charger z 1969 roku. Tak? Jest na co popatrzeć w tym filmie. Szybkie pościgi, wysokie skoki samochodowe, trochę wybuchów, ładne dziewczyny i całkiem sympatyczne gagi.

Pierwsze co się rzuca w oczy przy oglądaniu tego filmu to bardzo dobre zdjęcia. Wszystkie wyczyny kaskaderskie zostały wspaniale sfilmowane. A i same akrobacje są niezłe ? ale nie ma czemu się dziwić. Przy tym obrazie pracowali najlepsi kaskaderzy z USA. Łącznie z mistrzami świata w skokach samochodowych i driftcie.

Scenariusz nie porywa błyskotliwością. Wręcz przeciwnie ? głupiutki jest i tyle, ale to przecież luzacka komedia, a nie film psychologiczny.

Aktorzy wypadają różnie. Knoxville, Scott i Reynolds nie porywają, ale i nie dają całkowicie plamy. Jessica Simpson wypada najgorzej, ale przecież ona nie miała grać ? ona miała wyglądać i to jej się udaje wspaniale ;) Za to Willie Nelson w roli wujka Jesse jest przesympatyczny.

Całość okraszona jest bardzo fajną muzyką. Można tu usłyszeć m.in. Trouble, Lynyrd Skynyrd, Ram Jam, The Allman Brothers Band i oczywiście samych Willie Nelsona i Jessicę Simpson. Daaaawno nie widziałem filmu, w którym byłoby pod tym względem tak rockowo.

?Diukowie Hazzardu? nie do końca zostaną zrozumiani przez polskiego widza. Bo film ten powstał na podstawie popularnego w Ameryce serialu z lat 70 i 80 ubiegłego wieku. Stąd też tam właśnie wywołał wielkie zainteresowanie i odniósł spory sukces kasowy. My nie jesteśmy przywiązani ani do tych postaci, ani do tego samochodu?

Płyta DVD została wydana bardzo fajnie. Obraz i dźwięk całkiem ok. Dodatków sporo (wśród nich dwa ukryte) i naprawdę ciekawe, a i bardzo wesołe niektóre. No i wszystko spolszczone!!! Brawo!!! Takie wydanie podnosi ocenę końcową o co najmniej 1,5 punktu.

Opisywany obraz dostał kilka nominacji do Złotych Malin. Ale niech Was to nie zraża ? tak to już jest, że nominacje i same nagrody często nie dostają tak naprawdę złe filmy, tylko filmy, które nie spełniły oczekiwań Amerykanów. My nie mieliśmy żadnych oczekiwań, więc dla nas liczy się tylko to, że Diukowie Hazzardu? dają nam kilkadziesiąt minut sympatycznej, niezobowiązującej zabawy ? szczególnie dla męskiej części widowni.

Reżyser: Jay Chandrasekhar
Scenariusz: Jay Chandrasekhar, Jonathan Davis
Muzyka: Nathan Barr
Obsada: Johny Knoxville, Seann William Scott, Jessica Simpson, Burt Reynolds, Willie Nelson, M. C. Gainey
Produkcja: USA 2005

Moja ocena: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.