Recenzje

Dom 1000 trupów / House of 1999 Corpses

Czytając streszczenie fabuły można dość do wniosku, że to kolejna wariacja ?Teksańskiej masakry piłą łańcuchową? . Ot, dwie pary podróżują po prowincjonalnych drogach i zwiedzają miejsca zakręcone ze szczególnym wskazaniem na te związane z gwałtem, przemocą i dużą ilością krwi. Podczas dużej ulewy biorą atrakcyjną autostopowiczkę. Samochód łapie gumę i ostatecznie trafiają na kolacyjkę do domu nowopoznanej dziewczyny. I tu zaczyna się jazda!!!

Wszystko jasne, chciałoby się rzec. Ale nie!!! Rob Zombie nie da nam całkiem spokojnie obejrzeć kolejnych morderstw, kolejnych dekapitacji czy czegoś podobnego. On poszedł dalej. Poprzez pokręcony montaż, dziwaczne zdjęcia, specyficzny humor, absurdalne charakteryzacje i wiele innych elementów doprowadził do tego, że nikt nie będzie obojętny wobec tego obrazu. Mam wrażenie, że zdecydowana większość dość szybko zrezygnuje z ?podziwiania? tego dzieła. Wyobraźcie sobie najbardziej pokręcony teledysk właśnie Robiego Zombie, dołóżcie do tego trochę Marylin Mansona i wydłużcie całość do 100 minut ? teraz macie częściowe wyobrażenie o ?Domu 1000 trupów?.

Z drugiej strony mam świadomość, że film ten baaaaardzo szybko w niektórych kręgach stanie się dziełem kultowym. Zresztą w USA już tak jest. Wyobraźcie sobie, że o jednej z postaci (Baby) zaczął powstawać komiks. Oczywiście nie muszę wspominać, że aktualnie kręcona jest kontynuacja tego ?potworka?.

Rob Zombie nie tylko grozą, brutalnością, obrzydzeniem i zamierzonym kiczem zaatakował widza. Sporo tu również zabawy intelektualnej. Dużo cytatów z innych dzieł ? część widoczna całkiem wprost, część do rozszyfrowania tylko dla zagorzałych kinomanów.

Płyta DVD poza zwiastunem nie zawiera żadnych dodatków. To boli :(

Oj, dawno nie miałem takich problemów z jednoznaczną oceną filmu… Lubię takie pokręcone, krwawe historyjki jednak taki montaż, te zdjęcia nie przypadły mi do gustu. Czułem się lekko zagubiony i trochę zmęczony. Chyba się starzeję, he he.

Biorąc wszystkie za i przeciw wystawiam średnią notę…

Reżyser: Rob Zombie
Scenariusz: Rob Zombie
Muzyka: Rob Zombie
Obsada: Karen Black, Jeanne Carmen, Sid Haig, Sheri Moon, Bill Moseley
Produkcja: USA 2003

Moja ocena: 5,0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.