Recenzje

Dom szaleńców / Madhouse

Do kliniki psychiatrycznej Cunningham Hall przybywa na staż młody doktor Clark Stevens. W szpitalu zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Clark zaczyna przeprowadzać śledztwo na własną rękę. Pomagają mu w tym pracująca w klinice Sara i jeden z niebezpiecznych pacjentów ? Ben. Ginie pielęgniarka ? to dopiero początek koszmaru.

Film, a właściwie samo menu płyty DVD zaczyna się ostro. Zostajemy poczęstowani naprawdę przerażającymi obrazami. I zapewne dzięki temu od pierwszych scen ?Madhouse? śledzimy ekran w napięciu. I właściwie ta atmosfera nie opuszcza nas do końca projekcji. I to właśnie największy atut tego obrazu ? przytłaczający, mroczny klimat. Inny dość duży plus, to dość mocno zaskakujące zakończenie. Dla tych dwóch elementów warto zobaczyć ten film. Niestety z samym ?przestraszeniem? widza nie jest już tak dobrze. Cały czas czeka się na jakieś przerażające sceny, a tu z tym nie najlepiej. Nie będę więcej o tym pisał, bo mógłbym zdradzić za dużo szczegółów i zepsuć Wam zabawę.

Zdjęcia są całkiem ok. Proste, bez zbędnych eksperymentów, za to momentami oświetlenie może przyprawić o gęsią skórkę. Muzyka ? również przeciętna, ale za to specjalne efekty dźwiękowe wybijają się ponad przeciętność. Można się przerazić ;)

Aktorzy może nie stworzyli wielkich kreacji, jednak odnaleźli się w swoich rolach całkiem sprawnie. Szczególnie dobrze wypadła Jordan Ladd ? potrafiła wyrazić swoją grą pewną schizofreniczność postaci. Główny bohater nie przekonał mnie do siebie. Joshua Leonard (znany z Blair Witch Project ) był jakby z innej bajki. Jakoś nie pasował mi do tego obrazu. Ale? może to właśnie wpływa na atmosferę filmu?

Na płycie DVD troszkę mało dodatków. Ale za to jeden całkiem ciekawy ? alternatywne zakończenie. Warto zobaczyć. Oprócz tego zwiastuny kilku innych filmów. Do wyboru mamy seans z napisami, bądź z polskim lektorem. Niestety, gdy zdecydujemy się na lektora dostaniemy dźwięk 2.0 ? a przy takim filmie rezygnacja z 5.1 to porażka. Ale właściwie to nie ważne ? jaki miłośnik kina ogląda filmy z lektorem?

Fanów horrorów ?Madhouse? może troszkę rozczarować, ale dla mniej obeznanych z tym gatunkiem będzie naprawdę ostrą jazdą.

Reżyser: William Butler
Scenariusz: William Butler, Aaron Strongoni
Muzyka: Alberto Caruso
Obsada: Joshua Leonard, Jordan Ladd, Natasha Lyonne, Lance Henriksen, Dendrie Taylor, Leslie Jordan
Produkcja: USA 2004

Moja ocena: 6,0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.