Recenzje

Ekipa Ameryka: Policjanci z jajami / Team America: World Police

Terroryście zamierzają zdetonować bombę masowego rażenia w centrum Paryża. Tragedia jest blisko, jednak do akcji wkraczają członkowie Team America: World Police. Wszyscy terroryści giną. Paryż ocalony. No, może nie całkiem, bo przy okazji eksterminacji tych złych Ekipa Ameryka wysadzają w powietrze wieżę Eiffla, Luwr, Łuk Triumfalny i kilka innych fragmentów stolicy Francji. Ginie też jeden z członków drużyny. Zapowiada się niezłe kino akcji, prawda?

Z początkowego opisu wygląda, że to siakaś kolejna masowa produkcja Hollywood. Następny film akcji z idiotycznymi pomysłami. No prawie. Prawie, bo? w tym filmie nie ma aktorów, ani efektów komputerowych. Zamiast aktorów mamy marionetki, a wszystkie wybuchy są prawdziwe. Trzeba być albo bardzo odważnym, albo szalonym, żeby w dzisiejszych czasach nakręcić taki film!!! No, ale Trey Parker i Matt Stone do całkiem normalnych nie należą ;) Toż to w końcu sami twórcy South Park. Już te dwa nazwiska gwarantują dobrą zabawę.

I rzeczywiście tak jest. Co prawda do humoru z ich sztandarowego dzieła dość daleko, jednak i podczas oglądania ?Ekipy Ameryka? bardziej inteligentnemu widzowi uśmiech nie schodzi z twarzy. Twórcy nabijają się ze wszystkiego i wszystkich. I ze znanych aktorów, i z motywów z innych obrazów, i z samej Ameryki i amerykańskiego stylu życia. A i Hollywood nieźle obrywa. Cały film to jedna wielka parodia i groteska.

Taki efekt udało im się uzyskać głównie dzięki dość nietypowemu podejściu do techniki animacji kukiełek. Cała scenografia została przygotowana bardzo starannie i z dbałością o wszelkie szczegóły. Niejedna poważna produkcja mogłaby pozazdrościć takiego podejścia do tematu. Dopiero pojawienia się na takim planie dziwacznych marionetek z ich niezbyt wyszukanymi tekstami wprowadza element groteskowy.

?Ekipa Ameryka? jest na pewno największym w historii kina filmem z marionetkami. Rozmach potężny, bardzo duża liczba planów i kukiełek. Całość została rewelacyjnie sfilmowana.. Duża w tym zasługa utalentowanej ekipy. Dość powiedzieć, że za zdjęcia odpowiadał Bill Pope, który pracował m.in. przy wszystkich ?Matrixach?. Efekty specjalne (czyli w głównej mierze wybuchy i strzelaniny), to też dzieło profesjonalistów, którzy maczali palce i przy ?Godzilli?, i ?Dniu Niepodległości?, i wielu innych filmach akcji,

Na brawa zasługuje również płyta DVD. Oprócz samego filmu sporo całkiem interesujących dodatków. Możemy się dowiedzieć jak tworzono kukiełki czy wybuchy. Znajdziemy też m.in. kilka wyciętych scen i fragmenty prób. A wszystko z napisami w języku polskim!!! Super!

Każdy fan filmu powinien zobaczyć ?Ekipę Ameryka: Policjanci z jajami?. tylko uważajcie, żeby jakiś niedorosły mieszkaniec waszego domu nie dorwał płytki w swoje łapki. Widząc kukiełki może pomyśleć, że to coś dla niego. A film dozwolony jest od lat 18.

Reżyser: Trey Parker, Matt Stone
Scenariusz: Trey Parker, Matt Stone, Pam Brady
Muzyka: Marc Shaiman
Produkcja: USA 2004

Moja ocena: 7,5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.