Recenzje Seriale

Firma / The firm

Pamiętacie film Sidneya Pollacka ?Firma? z 1993 roku? Film powstał na podstawie powieści rewelacyjnego pisarza ? Johna Grishama. Grany przez Tomka Cruise?a Mitch McDeere jest młodym, ambitnym prawnikiem, przed którym świat staje otworem. Otrzymuje ciekawą propozycję pracy w firmie prawniczej Bendini, Lambert & Locke, którą przyjmuje i przenosi się z żoną z Bostonu do Memphis. Wkrótce dwóch pracowników firmy ginie na Kajmanach. Okazuje się, że nie oni pierwsi, wcześniej życie straciło już czterech pracowników kancelarii. Mitch dowiaduje się, że firma podejrzewana jest o powiązania z mafijnym półświatkiem.

McDeere doprowadził kancelarię Bendini, Lambert & Lock do upadku. Został objęty, wraz z żoną (już wtedy w ciąży), bratem i sekretarką federalnym programem ochrony świadków. Serial o zaskakującym tytule ?Firma? jest kontynuacją filmu. Po dziesięciu latach życia w programie, gdy zagrożenie mija, rodzina Mitchella próbuje wrócić do normalności i osiedla się w Waszyngtonie. Tam powstaje kancelaria prawnicza Mitchella McDeere, w której prowadzeniu pomagają dotychczasowi towarzysze niedoli: sekretarka Tammy, brat Ray, który wspiera firmę jako śledczy i żona Abby, która prowadzi księgowość firmy. Wszystko w zasadzie zaczyna się układać. Ale? W więzieniu umiera ojciec chrzestny mafii, której przykrywką była kancelaria zrujnowana przez McDeera w Memphis. Na czele mafii staje syn bossa ? Joey Jr. Morolto i zagrożenie powraca. Tymczasem kancelaria Mitcha chwieje się finansowo a on sam dostaje intratną propozycję pracy w kancelarii Kinross & Clark. I historia zaczyna się na nowo.

Serial ?Firma? przedstawia zmagania ekipy McDeere?a z zagrożeniem, które znów zagościło w ich życiu, a także sprawy, jakie prowadzi firma. Serialowi bohaterowie borykają się z życiowymi dylematami, problemami rodzinnymi, kłopotami osobistymi.

W produkcję serialu zaangażował się m.in. Lukas Reiter a także sam John Grisham. Historię tworzy ekipa scenarzystów. Obsada jest całkiem sympatyczna.

W roli Mitcha McDeere?a oglądamy Josha Lucasa. Mnie osobiście on bardziej odpowiada niż grający w filmie Tom Cruise, ale zapewne tylko dlatego, że do Josha mam słabość po ?McGregorach?, których oglądałam, jak byłam podlotkiem oraz dlatego, że Tomka zwyczajnie nie lubię. Josh Lucas nie jest wprawdzie wybitnym aktorem, ale dobrze się go ogląda. Jest seksowny i to wystarczy. Uroku dodaje mu fakt, że jego dziadkowie byli Polakami. W roli Mitcha jest bardzo naturalny, bezpretensjonalny.

Sekretarkę kancelarii Mitcha ? Tammy Hemphill ? gra Juliette Lewis. Z nią mam chyba największy problem. O ile uwielbiam jej kreacje z młodości i genialne filmy, w których grała, o tyle Tammy kompletnie mi nie podchodzi. I nie potrafię sobie odpowiedzieć, czy to sama postać działa na mnie odpychająco czy maniera, z jaką gra Lewis. Tammy to tandetnie ubrana laska, wiecznie z papierosem w zębach, sprawiająca wrażenie, jakby nie godziła się z upływającym czasem.

Mamy jeszcze starszego z braci McDeere ? Raya, w rolę którego wcielił się Callum Keith Rennie. Bardzo lubię go po ?Californication?, gdzie zagrał Lew Ashby?ego. Jest i żona Mitchella ? Abby, grana przez Molly Parker, o której nie mam nic do powiedzenia.

Serial ?Firma? nie jest niczym odkrywczym. Prowadzony jest w dwóch głównych wątkach: intrygi będącej konsekwencją wydarzeń sprzed dziesięciu lat i bieżących spraw podejmowanych przez kancelarię. W zasadzie nikt nie powiedział, że serial musi być odkrywczy, by był ciekawy. Ale słyszy się głosy, że motywy ograne, że klimat jak z lat 90. Jeśli nie wymagasz, żeby telewizja rzucała cię na kolana i biła po twarzy, możesz śmiało zgłębić temat ?Firmy?. Nie jest najlepszym serialem prawniczym, jaki oglądałam, ale doprawdy? nie szanuję się aż tak, by oglądać tylko to, co najlepsze.Reżyseria: Holly Dale, David Straiton, Fred Gerber, Sturla Gunnarsson, George Mihalka, David Frazee, Kelly Makin, Lynne Stopkewich, Lee Rose, Peter Wellington
Obsada: Josh Lucas, Callum Keith Rennie, Molly Parker, Juliette Lewis, Natasha Calis, Tricia Helfer, Shaun Majumder
Producenci: m.in. John Grisham, Lukas Reiter
Produkcja: Kanada, USA 2012

Moja ocena: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.