Agentka CIA Carrie Matthison uzyskuje w Bagdadzie od skazanego na śmierć terrorysty informacje, że jeden z amerykańskich żołnierzy przeszedł na stronę wroga. 8 miesięcy później podczas akcji wojskowej na Bliskim Wschodzie odbity zostaje z rąk terrorystów sierżant Nicholas Brody. Razem ze swoim partnerem został wzięty do niewoli 8 lat wcześniej. Tak, spędził w rękach wroga 8 lat. Torturowany, poniżany, gnębiony. Został uznany w kraju za zmarłego. Wraca więc w glorii chwały?
I tylko Carrie coś tutaj nie pasuje. Przypomniały jej się słowa usłyszane 8 miesięcy wcześniej. Uważa, że zdrajcą jest właśnie Brody. Rozpoczyna nie do końca legalną inwigilację?
Poruszające są sceny, podczas których widać, że Brody ma problemy z powrotem do normalnego życia. Rodzina sierżanta pogodziła się z jego śmiercią i ta sytuacja jest również dla nich bardzo trudna. W dodatku ciągle są pod obstrzałem mediów. Agentka CIA ma problemy z własną psychiką, mentor Carrie boryka się z problemami z żoną. Politycy najwyższego szczebla mają ochotę wykorzystać sierżanta do własnych celów? Ale nie wszystko jest tym, czym się wydaje. To czego jesteśmy pewni przez dwa odcinki w trzecim diametralnie się zmienia. To co wydawało się ważne staje się tylko drobiazgiem, ale wcale nie mamy pewności, czy za kilka odcinków nie okaże się, że jednak jest elementem kluczowym. Nie jest to na pewno serial, który można oglądać wybiórczo ? trzeba śledzić uważnie każdy odcinek. Czy to wada, czy zaleta ? zależy już od odbiorcy.
Homeland to jeden z najlepiej przyjętych seriali ostatniego sezonu. Dość napisać, że już I sezon (I odcinek drugiego będzie miał premierę 30 września 2012 r.) zdobył dwa Złote Globy ? Najlepszy Serial Dramatyczny i Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym. No, ale trzeba pamiętać, że Złote Globy to nagroda amerykańska (mimo, że przyznawana przez obcokrajowców), a Homeland jest serialem, który jest bardzo amerykański (nie w złym tego słowa znaczeniu). Stąd spotkałem się w Polsce z wieloma skrajnymi opiniami. Od totalnego zachwytu, po stwierdzenie, że serial totalnie usypia.
Osobiście mam mieszane uczucia. Są odcinki, które wciągały mnie niesamowicie, ale i zdarzają się takie, które mnie trochę irytowały. Poruszyły mnie bardzo pierwsze odcinki, gdzie pokazano zagubienie Brody?iego po powrocie do ?normalności?. Poruszyło mnie odkrycie, że przeszedł na islam (pewnie sporo Polaków od razu uznałoby to za zdradę, ale pamiętajcie, że to Ameryka). Zgadzałem się z agentką Matthison, że to on jest zdrajcą. Ale kilka odcinków później totalna volta, potem kolejna, potem? lekki mętlik w głowie i oczekiwanie na wyjawienie prawdy.
Gra aktorska jest bardzo dobra, a Damian Lewis (sierżant Brody) jest wprost genialny. Bardzo dobrze wypada Mandy Patinkin (Saul), który wygląda tutaj całkiem inaczej niż w poprzednich rolach. Urocza Morena Baccarin (Jessica Brody) przyciąga cały czas wzrok. I tylko Claire Danies (agentka Carrie Mathison) wywołuje u mnie mieszane uczucia. Raz jest seksowna, idealnie odnajdująca się w roli, by za chwilę zachowywać się nieracjonalnie i grać tak, jakby występowała w innym filmie. I może po prostu zapominam, że grana przez nią postać ma problemy psychiczne. Może za to dostała Złotego Globa.
Homeland nie jest serialem dla wszystkich. Nie jest dla tych, którzy w TV szukają tylko taniej rozrywki, nie jest dla tych, którzy nie rozumieją czym różni się USA od innych krajów, nie jest dla tych, którzy myślą, że świat jest czarno-biały. Nie nadaje się również na oglądanie go non-stop. Lepiej dawkować sobie kolejne odcinki co jakiś czas. Mimo wszystko polecam go wszystkim, którzy lubią produkcje inteligentne. A jeśli nie spodoba Ci się po dwóch odcinkach, to? jednak obejrzyj dwa kolejne ? możesz się zdziwić :)
A na koniec informacja, która może zaskoczyć tych, którzy nie wiedzieli o tym. Serial powstał na podstawie izraelskiego serialu Hatufim.
Reżyseria: Michael Cuesta, Daniel Attias, Clark Johnson, Brad Turner, Tucker Gates, Jeffrey Nachmanoff, Guy Ferland
Obsada: Damian Lewis, Claire Danes, Carrie Mathison, Morena Baccarin, Mandy Patinkin
Producenci: Michael Klick, Alex Gansa, Liat Benasuly, Michael Cuesta, Howard Gordon, Gideon Raff, Avi Nir, Ran Telem, Ron Telem
Produkcja: USA 2011
Moja ocena: 7,2