Recenzje

Inni / The Others

Mgła, ciemność rozpraszana światłem świec, cisza i niepokojące dźwięki dobiegające z daleka… Tak pokrótce można opisać atmosferę jaka serwuje nam thriller “Inni”…

Do starego, ponurego angielskiego dworu tonącego we mgle przybywa trójka nowych służących. Pani domu przyjmuje ich do pracy, rozdziela obowiązki i tłumaczy jakie zasady panują w tym domostwie. Najważniejsza sprawa to pamiętanie o tym, aby nie otwierać następnych drzwi zanim nie zamknie się poprzednich. I nie chodzi tutaj o zwykłe zamknięcie “na klamkę”. Drzwi muszą być zamykane na klucz. Dziwne, prawda? W dodatku w domu nie ma elektryczności. A zasłony na oknach powinny być zaciągnięte… To wszystko dlatego, że dzieci pani domu mają alergię na światło – stanowi ono dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo… Pewnego dnia jedno z dzieci zaczyna opowiadać dziwne historie…

Oj, można się wystraszyć na tym filmie. I to bardzo! Obraz ten ma naprawdę niesamowitą, mroczną i ponurą atmosferę. Wspaniale współgra tutaj dźwięk z obrazem. Muzyka doskonale ilustruje to co dzieje się na ekranie – w odpowiednich momentach jest spokojna, w innych agresywna, ale i tak najczęściej najważniejszym dźwiękiem jest cisza.

Równie niesamowicie prezentują się zdjęcia. Dominuje tutaj półmrok rozświetlany światłem świec i lamp naftowych. Gra cieni robi spore wrażenie.

Ale i tak największą ozdobą tego filmu jest gra aktorów. Nicole Kidman chyba na zdrowie wyszło rozstanie z Tomem Cruisem. Gra tutaj rewelacyjnie!!! Zwróćcie uwagę na jej oczy – mistrzostwo świata!!! Równie dobrze prezentują się inne postacie, ze wskazaniem na dzieci. Mimo, że to debiutanci to poradziły sobie znakomicie.

“Inni” należą do rodzaju filmów, których zakończenia nie wolno znać przed obejrzeniem obrazu. Dlatego jeśli ktoś ze znajomych będzie chciał go Wam opowiedzieć to… zerwijcie znajomość :)

Płyta DVD jest ok. Można wybrać, czy chcemy oglądać film z polskimi napisami, czy z lektorem. Polecam to pierwsze, bo wówczas mamy dźwięk DD 5.1, a przy lektorze tylko DD 2.0. Wśród dodatków jest zwiastun kinowy, 6 spotów telewizyjnych, w miarę ciekawy reportaż z planu filmowego, średniej jakości galeria fotosów i rozczarowujące mała “objętością” wywiady z aktorami i twórcami filmu. Na zdecydowany plus należy zaliczyć, że wywiady te zostały spolszczone (napisy).

To zdecydowanie najlepszy thriller od czasów “Szóstego zmysłu”. Ale… W przypadku “Szóstego zmysłu” mam ciągle ochotę obejrzeć ten film po raz kolejny, a do “Innych” jakoś mnie nie ciągnie ponownie…

Reżyseria: Alejandro Amenabar
Scenariusz: Alejandro Amenabar
Muzyka: Alejandro Amenabar
Obsada: Nicole Kidman, Fionulla Flanagan, Alakina Mann, James Bentley
Produkcja: Francja, Hiszpania, USA 2001

Moja ocena: 8,5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.