Recenzje

Intacto

Czym jest szczęście? Czy to dar? Czy talent? A może nie ma czegoś takiego jak szczęście? Może wszystkim rządzi czysty przypadek? Dlaczego więc są ludzie, którzy mają wyraźnie więcej szczęścia od innych?

Thomas jako jedyny przeżył katastrofę lotniczą. Federico ocalał z trzęsienia ziemi. Sara wyszła cało z wypadku lotniczego, a Alejandro jest torreadorem, którego nigdy nie tknął byk. Samuel cudem ratuje się z obozu zagłady. To główni bohaterowie ?Intacto?. Jak widać mają szczęście. Ale czy taki dar ma same pozytywne aspekty? Po obejrzeniu tego filmu można zacząć mocno w to wątpić. Natura (a może i sam Bóg) lubi równowagę. Jeśli jesteś szczęściarzem i nie groźne Ci wypadki, to z drugiej strony nie licz na ułożone życie uczuciowe. I pamiętaj, że szczęście można odebrać…

Hm. Praktycznie nie znamy kina hiszpańskiego w naszym kraju. Jedynie o Almodovarze słychać głośnio. A szkoda, bo praktycznie każdy film z tego kraju, który miałem okazję obejrzeć utkwiły mi dość mocno w pamięci. A czy ktoś z Was pamięta rewelacyjny pastisz science-fiction ?Akcja Mutant?? Jeśli nie, to polecam! Albo opisywany przeze mnie film ?Bezimienni?. Prawda, że to ciekawe produkcje? No i teraz dostajemy ?Intacto?. Film doprawdy niezwykły.

Jego główne zalety to bardzo ciekawy, dość zagmatwany, ale wciągający scenariusz. Aktorzy są bardziej, niż OK ? może dlatego, że to nie są ograne (przynajmniej dla nas) twarze. A trzeci, chyba najważniejszy plus, to niesamowity klimat jaki udało się uzyskać w tym obrazie. Największą zasługę ma tutaj reżyser oczywiście, ale i zdjęcia nieźle ten klimat budują. Kilka scen daje nieźle popalić widzowi. Szczególnie przejście przez autostradę i bieg przez las ? tutaj prawie nie oddychałem :)

Płytka daje nam kilka dodatków średniej jakości. Troszkę recenzji z prasy, krótkie notki biograficzne o reżyserze i aktorach, dwa zwiastuny i całkiem ciekawy reportaż z planu wraz z wywiadami. Ogólnie płyta prezentuje się przeciętnie, ale za to jest w całości spolszczona.

Lubisz mroczne klimaty? Lubisz pomyśleć w czasie i po projekcji? To wal po ten film do wypożyczalni.

Reżyser: Juan Carlos Fresnadillo
Scenariusz: Juan Carlos Fresnadillo, Andres M. Koppel
Muzyka: Lucio Godoy
Obsada: Leonardo Sbaraglia, Eusebio Poncela, Monica Lopez, Antonio Dechent, Max von Sydow
Produkcja: Hiszpania 2001

Moja ocena: 7,0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.