Recenzje

Inwazja / Evil Aliens

Michelle Fox jest reporterką programu telewizyjnego ?Dziwny świat? opowiadającego o różnych niewytłumaczalnych zjawiskach. Niestety, program traci oglądalność. Do stacji dociera informacja, że w Walii kosmici porwali dwoje młodych ludzi. Dziewczyna dodatkowo twierdzi, że została również… zapłodniona przez kosmitów. Na odcięty od świata półwysep, na którym doszło do spotkania z obcą formą życia wysłana zostaje ekipa telewizyjna.

Powyższy akapit brzmi dość poważnie, prawda? Ale w filmie tak nie jest. Wręcz przeciwnie. Inwazja to mieszanka czarnego humoru, absurdu, idiotycznych gagów, polane sosem składającym się z hektolitrów krwi ludzkiej i obcych, obciętych głów, wyrwanych kręgosłupów. Do tego dodajcie półamatorskie efekty specjalne, idiotyczny scenariusz pełen nawiązań do innych filmów i grę aktorską, którą trudno jednoznacznie określić ? z jednej strony widać amatorszczyznę, ale jednocześnie wiadomo, że jest to efekt zamierzony. Całość daje mieszankę piorunującą ? dla jednych super zabawa, dla innych nie do zniesienia.

Warto dodać, że twórcy tego dzieła to wcale nie amatorzy ? większość z nich współpracuje na co dzień z telewizją brytyjską i nie tylko.

Inwazja jest kolejną próbą dogonienia kultowej Martwicy mózgu . Czy angielskim twórcom się to udało? Raczej nie, ale zdecydowanym plusem tej produkcji jest humor, który momentami wręcz powala. I gdyby właśnie nie to wielkie przymrużenie oko, to faktycznie nie dałoby się oglądać tego obrazu. Jednak miłośnikom tego rodzaju widowisk przez prawie całą projekcję nie schodzi uśmiech z twarzy.

Trzeba dodać, że film odniósł spory sukces ? zdobył sporo nagród na różnych festiwalach. Oczywiście głównie na takich, gdzie widzowie nie zawsze są całkiem normalni i jednocześnie mają spore poczucie humoru ;)

Podkreślam jeszcze raz ? to nie jest film dla każdego. Ktoś, kto oglądał tylko superprodukcje hollywoodzkie najprawdopodobniej odwróci się od tego obrazu z obrzydzeniem. Bardziej otwartym na eksperymenty i krwawy czarny humor Inwazja może się spodobać.

Reżyser: Jake West
Scenariusz: Jake West
Muzyka: Richard Wells
Obsada: Jennifer Evans, Emily Both, Christopher Adamson, Sam Butler, Tree Car, tim Clark, Jodie Show
Produkcja: Wielka Brytania 2005

Moja ocena: 7,5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.