Recenzje

Jak to się robi

Czy każdy z nas jest materiałem na polityka? Czy każdy z nas mógłby zapanować nad tłumem? Czy każdego można nauczyć tak zręcznego wygłaszania przemówień, że mówi się bardzo długo, ale treści w tym żadnej nie ma? Odpowiedzi twierdzące na te pytania dawno wygłaszał Piotr Tymochowicz. Kilka lat temu postanowił to udowodnić i ogłosił casting na polityka. Zjawiło się sporo osób. Najbardziej znany i kontrowersyjny specjalista od wizerunku głównie politycznego wybrał kilkanaście osób i uczył je jak być ?zwierzem? politycznym. Ostatecznie został jeden. A całość sfilmował Marcel Łoziński.

Nie znam się za dobrze na filmie dokumentalnym. A takowym jest właśnie obraz Jak to się robi. Ciężko mi więc napisać cokolwiek więcej o tym filmie. Właściwie wystarczy powiedzieć, że trzeba koniecznie go zobaczyć. U części widzów wywoła on przerażenie ? to tak łatwo można manipulować ludźmi? Inny uśmiechną się tylko ? przecież ja o tym wiem od dawna. A jeszcze inny na koniec zastanowi się ? a czy to nie my zostaliśmy właśnie zmanipulowani? Może wcale nie chodziło tutaj o ukazanie jak można ?wyhodować? polityka. Może to była tylko i wyłącznie trwająca kilkadziesiąt minut reklama pana Piotra Tymochowicza?

Jedno jest pewne ? nie tak łatwo zapomnisz o tym obrazie. Będziesz długo jeszcze myślał o tym, jak potężną bronią jest socjotechnika. Inczej spojrzysz teraz na osoby przemawiające do tłumu ? ale czy na pewno łatwiej będzie ci odróżnić tych, którzy mówią szczerze od tych wyrachowanych cyników dążących do władzy?

Po obejrzeniu Jak to się robi czuję pewien niedosyt. Moim zdaniem eksperyment nie zakończył się pełnym sukcesem. Przecież po drodze osoby z castingu same rezygnowały z dalszego udziału w tym projekcie ? a więc nie każdy jest materiałem na cynicznego polityka. A i samych technik manipulacyjnych trochę mało pokazano ;) Mimo tego powtórzę jeszcze raz ? ten film trzeba koniecznie zobaczyć.

Płyta DVD to właściwie tylko sam film. Do tego jest tylko wybór scen i możliwość włączenia napisów angielskich. Mało. Jednak w przypadku filmu dokumentalnego trudno o jakieś sensowne dodatki ? obraz powinien bronić się sam.

Reżyser: Marcel Łoziński
Scenariusz: Marcel Łoziński
Muzyka: Małgorzata Jaworska
Produkcja: Polska 2006

Moja ocena: 7,0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.