Recenzje

Kamikaze Boski Wiatr / Ore wa, kimi no tame ni koso shini ni iku (For Those We Love)

Kamikaze ? najbardziej znana japońska jednostka lotnicza z czasów II Wojny Światowej. Jak powstał ten oddział, co kierowało ochotnikami zgłaszającymi się do tego samobójczego zadania, jak wyglądało ich przygotowanie? Liczyłem na to, że Kamikaze Boski Wiatr odpowie m.in. na te pytania?

Niestety, przeliczyłem się i to baaardzo. Spodziewałem się wojny, działania, akcji, a dostałem? nudę i dłużyznę. Możliwe, że miałem złe nastawienie, ale w tym obrazie nic mi się nie podobało, nic mnie nie wciągnęło.

Gra aktorska czasami nijaka, czasami zbyt ekspresyjna ? pewnie Japończykom przypadła do gustu, ale ja nie mogłem w żaden sposób współczuć postaciom, nie mówiąc już o wczuciu się w ich sytuację.

Podobnie sprawa ma się ze zdjęciami ? również po prostu nijakie i niezapadające w pamięć. Pewnie dlatego, że 90% filmu dzieje się albo w restauracji, albo w miejscu zakwaterowania pilotów.

Scenariusz? No podobno jakiś był, ale przez to, że miałem problemy z rozróżnieniem aktorów to czasami nie rozumiałem co się dzieje na ekranie :) W sumie dostaliśmy tutaj historie życia kilku z żołnierzy, ich przemyślenia, uczucia. Jednak wszystko pokazane zostało jakoś tak płytko i najczęściej w postaci monologów, co za cholerę nie mogło zlikwidować pojawiającego się u mnie ziewania.

Jednak największym dla mnie minusem tego dzieła był jego przekaz. Odebrałem ten obraz jak pochwałę tych dzielnych, wspaniałych, przystojnych młodzieńców. I w ogóle z filmu można odnieść wrażenie, że to Japonia była napadnięta a przecież to naród dzielny, honorowy i bardzo ok? Ot, za dużo agitacji, za mało informacji o tym, jak bardzo niepotrzebna była śmierć tych mężczyzn.

Za jakością filmu poszło wydanie płyty ? praktycznie zero dodatków. Tzn. jest zwiastun tego obrazu i kilkunastu innych. Możliwość wyboru lektora bądź napisów polskich i? to wszystko. Ale może to i dobrze. Po wynudzeniu się podczas projekcji chyba nie miałbym ochoty zapoznawać się z bonusami.

Nie sięgaj po Kamikaze Boski Wiatr jeśli masz ochotę obejrzeć kino wojenne. To nie ten gatunek. To jest dramat w dodatku nudny, płytki i zdecydowanie za długi?

Reżyser: Taku Shinjo
Scenariusz: Shintaro Ishihara
Muzyka: Maksim Trofimov
Obsada: Toru Emori, Ichiro Hashimoto, Renji Ishibashi, Hiroshi Katsuno, Noboru Kimura, Keiko Kishi,
Produkcja: Japonia 2007

Moja ocena: 4,0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.