Recenzje

Kult / The Wicker Man

Policjant Edward Maulis podczas patrolu przyczynia się pośrednio do śmierci małej dziewczynki. Wpłynie to znacząco na jego psychikę. Ale nadejdzie dzień, gdy będzie mógł odkupić swoje winy. Pewnego dnia otrzymuje list od swojej byłej dziewczyny ? zamieszkała ona na małej wyspie Summersisle i prosi teraz Edwarda o pomoc w odszukaniu zaginionej córeczki. Policjant przybywa na wyspę i rozpoczyna poszukiwania. Miejscowi przyjmują go, delikatnie mówiąc, chłodno…

Równie chłodno przyjęli nowy Kult zarówno krytycy jak i widzowie. Film okazał się jedną z największych klap finansowych i artystycznych 2006 roku. Właściwie obraz nie został pochwalony za nic ? i w zupełności się z tym zgadzam. Ciężko znaleźć tutaj cokolwiek zasługującego na ciepłe słowa. Scenariusz jest nudny, przewidywalny i akceptowalny chyba tylko przez nawiedzone feministki. Scenarzystom udało się koncertowo zepsuć oryginalny scenariusz. Zamienili sporo z pierwowzoru i, niestety, 90 % tych zmian wyszła na złe. Przekłada się to na akcję obserwowaną na ekranie ? widz szybko czuje znużenie i ma problemy z opanowaniem ziewania. No i twórcom nie udało się stworzyć odpowiedniej atmosfery, która może wywołałaby jakieś emocje w widzach. Aktorzy nie wykrzesali z siebie ani trochę entuzjazmu. Większość z nich została dobrana źle do ról ? chyba dobór był robiony ?pod nazwiska?, a nie ze względów artystycznych. Cage prezentuje coraz niższą formę. Leelee Sobieski właściwie nie ma tutaj ? chyba chodziło tylko o umieszczenie jej nazwiska na plakatach. Kate Beahan gra strasznie nierówno ? momentami jest ok, by za chwilę całkiem skopać rolę. Wyjątkiem w tym filmie jest Ellen Burstyn. Nie tylko została dobrze dobrana do roli, to i zagrała nieźle. No, ale jej rola zbyt dużego wysiłku nie wymagała.

Wrażenie poprawiają trochę zdjęcia ? te, co prawda nie są wybitne, ale na pewno prezentują wyższy poziom niż inne składowe filmu. Również muzyka jest całkiem poprawna, jednak z drugiej strony spodziewałam się po Angelo Badalamentim czegoś więcej.

Płyta DVD została wydana ?standardowo?. Nic rewelacyjnego, ale i nie jest całkiem do niczego. W dodatkach typowa konfekcja: wywiady, zwiastun, reportaż z planu, kilka zapowiedzi innych filmów.

Radzę omijać Kult. A jeśli już go obejrzałeś to koniecznie sięgnij po pierwowzór z 1973 roku, a przekonasz się, że nowsze wersje starego czasem są po prostu do d…

Reżyser: Neil LaBute
Scenariusz: Neil LaBute, Anthony Shaffer
Muzyka: Angelo Badalamenti
Obsada: Nicolas Cage, Kate Beahan, Ellen Burstyn, Leelee Sobieski
Produkcja: USA, Niemcy 2006

Moja ocena: 4,0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.