Recenzje

Kumple / Buddy

Na każdym kontynencie, w każdym państwie młodzież ma podobne problemy. I temat ten jest popularny wśród filmowców. Większość z nich perypetie młodych ludzi przedstawia w sposób komediowy. Fajnie, bo temat wdzięczny i właściwie niewyczerpany :) Ale właśnie zdobyta samodzielność nie zawsze jest tylko i wyłącznie wesołą przygodą. I o tym filmów brakuje. Na szczęście od czasu do czasu pojawiają się perełki starające się przedstawić takie właśnie historie. Jedną z nich jest norweski obraz ?Kumple .

Kristoffer, Geir i Stig Inge mieszkają razem w dzielnicy Toyen. Mają po dwadzieścia kilka lat, są samodzielni, pracują zawodowo. Ale czy na pewno są dojrzali? Kristoffer i Geir rozwieszają plakaty, Stig Inge projektuje strony internetowe. W sumie na pierwszy rzut oka nie mają większych problemów. Niby wszystko ok. Ale gdy dziewczyna Kristoffera daje mu klucze od swojego mieszkania ten stwierdza, że nie jest do tego przygotowany. Geir nie potrafi pogodzić się z tym, że w wyniku jednej szalonej nocy został ojcem. Stig Inge ma problemy psychiczne ? nie potrafi wyjść poza granice Toyen.

Kristoffer dla zabawy kręci życie swoje i swoich kumpli małą kamerą filmową. Pewnego razu przez przypadek taśma wpada w ręce pracownikom telewizji. Postanawiają oni z tego zrobić reality show. Początkowo jest fajnie, ale powoli telewizyjna maszyna zaczyna wpływać negatywnie na Kristoffera…

?Kumple? to bardzo sympatyczny film. Jest tak głównie dzięki dobrze dobranym i dobrze grającym młodym aktorom. Duży plus należy się również za zdjęcia ? niby nic wielkiego, ale właśnie w tym tkwi urok tego filmu ? wygląda jakby był nakręcony tak od niechcenia. Nie jest zbyt przemądrzały, ani wydumany. To po prostu historia opowiedziana przez kumpla dla kumpli. I tak właśnie odbierają ten obraz widzowie ? dostał on kilka nagród na różnych festiwalach właśnie od publiczności. Krytycy jakoś nie są aż tak przychylni.

Jeszcze jedna rzecz jest warta zauważenie ? bardzo dobra muzyka. Norwegowie nie mają się czego wstydzić ? na ścieżce słychać kilka naprawdę rewelacyjnych zespołów!!!

Płyta DVD niestety nie prezentuje się równie dobrze jak sam film. Obraz mógłby być troszeczkę lepszy. Menu jest całkiem ładne, ale praktycznie brak jest dodatków ? tylko kilka zwiastunów. Szkoda. Przydałyby się chociaż krótkie notki na temat twórców ? kino norweskie praktycznie jest u nas nie znane…

Polecam ?Kumpli? właściwie każdemu. Można się pośmiać i wzruszyć. Ogólnie ? dobrze zabawić i dobrze poczuć :)

Reżyser: Morten Tyldum
Scenariusz: Lars Gudmestad
Muzyka: Lars Lilo-Stenberg
Obsada: Nicolai Cleve Broch, Aksel Hennie, Anders Baasmo Kristiansen, Pia Tjelta, Janne Formoe
Produkcja: Norwegia 2003

Moja ocena: 8,5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.