Recenzje

Lara Croft: Tomb Raider

Długo omijałem “Tomb Raidera” z daleka. Przeczytałem i usłyszałem tyle niepochlebnych recenzji na ten temat, że naprawdę nie miałem ochoty oglądać tej ekranizacji gry komputerowej. W końcu jednak przemogłem się i płytka z “Tomb Raiderem” zawitała na tacy mojego odtwarzacza DVD. I nie żałuję!!! Dzięki tak negatywnym opiniom spodziewałem się czegoś o wiele gorszego. A tu dostałem całkiem sporą dawkę całkiem przyjemnej przygody.

Owszem, sensu i logiki w tym niewiele, ale za to jakie miłe wrażenia wzrokowe :) Bo chyba każdy mężczyzna przyzna, że Angelina Jolie sprawdziła się w roli Lary znakomicie. Jest na co popatrzeć! Ale nie tylko “te walory” mam tutaj na myśli! Również pod względem sprawności fizycznej Ange zaskakuje – skacze, biega, fruwa (!), kopie i bije rękoma całkiem sprawnie. A szczęka troszkę opada, gdy człek się dowiaduje, że np. w scenie baletu bungee nie było wcale dublerki! Tak więc Angelina Jolie jest Larą Croft i już :)

Ale to nie jedyny plus tego obrazu. Duże wrażenie robi również scenografia – szczególnie starożytnej świątyni w Kambodży, jak i ukrytego miasta na Syberii. Naprawdę wykonano tutaj masę dobrej roboty.

A i efekty specjalne dają popalić. Tak dobrze przygotowanych animacji komputerowych dawno nie wiedziałem. W dodatku są to animacje perfekcyjnie połączone grą żywych aktorów i niezwykle dynamiczne. Już dla samych scen walki z kamiennymi małpami warto obejrzeć ten tytuł.

Czy jest sens przedstawiać fabułę “Tomb Raidera”? Chyba nie, bo przecież fabuła w filmach tego typu nie jest najważniejsza, a i najczęściej nie jest, delikatnie mówiąc, najmądrzejsza. I tak właśnie jest w przypadku ekranizacji przygód pani Lary Croft. Przy oglądaniu tego filmu trzeba zapomnieć o logice, prawach fizyki, itp. Wówczas zabawa może być niezła, a dla fanów gier wręcz znakomita.

Bardzo dobrze przedstawia się zawartość płyty DVD. Wszystkie dodatki (poza komentarzem reżysera do filmu) dostępne są w wersji z polskimi napisami!!! No i te bonusy są całkiem ciekawe i naprawdę warte obejrzenia. Jest kilka wyciętych scen, jest alternatywny początek filmu. jest teledysk U2. Ale najciekawsze są filmy dokumentalne o tworzeniu efektów specjalnych, przygotowaniach Angeliny do roli Lary, o powstaniu gry i filmu… Jest też ukryty króciutki wywiad z Jolie i Jonem Voightem jak im razem grało się w jednym filmie. Naprawdę dobrze przygotowana płyta!!!

Gdybym oglądał ten film w kinie płacąc za bilet spore pieniążku i nie oglądając dodatkowych materiałów pewnie oceniłbym go o wiele niżej. Ale wydatek kilku złotych na wypożyczenie można wziąć pod uwagę – ale tylko płyta DVD (na kasecie nie ma dodatków…)!!!

Reżyser: Simon West
Scenariusz: Patrick Massett, John Zinman
Muzyka: Bono, Adam Clayton, Boots Collins, Larry Mullen Jr., The Edge
Obsada: Angelina Joile, Jon Voight, NoaH Tylor, Iain Glen, Daniel Craig, Julian Rhind-Tutt
Produkcja: USA, Wielka Brytania 2001

Moja ocena: 6,5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.