Bajki Recenzje

Magiczny kamień / Back to Gaya

Jest sobie bardzo sympatyczna kraina Gaya z bardzo sympatycznymi mieszkańcami. Mają swoich bohaterów i swoich złoczyńców. Ale ogólnie wiodą szczęśliwe życie. Niestety, pewnego dnia jakiś szalony człowiek znajduje sposób na zawładnięcie magicznym kamieniem – Dalamitem. Brak kamienia grozi zagładą całej Gai. Ale razem z kamieniem do świata ludzi zostaje sprowadzonych kilkoro Gayan ? postanawiają odzyskać Dalami i odnaleźć drogę do domu?

Najpierw o największym minusie filmu. Niestety dotyczy to scenariusza. Niby na ekranie dzieje się naprawdę dużo, czasami jest groźnie, czasami jest śmiesznie, mamy tutaj sporo nagłych zwrotów akcji ? teoretycznie opowieść powinna trzymać w napięciu. A jednak film nie wciąga widza – jest po prostu nudny. I naprawdę nie wiem co jest tego przyczyną. Może dlatego, że to wszystko już było? Może dlatego, że nie widać wprost wyraźnego przesłania ? a to przecież film dla dzieci. Twórcom nie udało się zbliżyć do nas bohaterów. Widz nie wczuwa się w ich przygody i nie dopinguje ich poczynaniom. Po prostu ogląda ładne obrazki.

A to właśnie jest największy atutu tego obrazu. Grafika jest prześliczna. Postacie są bardzo ładnie animowane, są pełne życia i każda z nich ma wyraźne cechy własne. Otoczenie jest również wspaniałe ? bardzo kolorowe i pełne szczegółów. Aż trudno uwierzyć, że tak doskonały graficznie film komputerowy mógł powstać poza studiami USA.

Dubbing zrobiony jest całkiem poprawnie. Jednak wydaje mi się, że źle dobrano głosy niektórym postaciom ludzkim. No i przy okazji troszkę zagłuszono dźwięki otoczenia :(

Znawcy kina znajdą tu kilka cytatów nie tylko z wielkich hitów, ale i z innych tytułów ? nie wymienię tu przykładów, żeby widzowi nie psuć zabawy. Miłośników muzyki filmowej zapewne zainteresuje fakt, że ?Magiczny kamień? to ostatni obraz, do którego muzykę tworzył Michael Kamen. Niestety, nie usłyszymy więcej nowej ścieżki dźwiękowej skomponowanej przez tego wielkiego twórcę.

Jeśli nie masz co puścić dzieciakowi, to możesz sięgnąć po ten tytuł. Jednak bądź przygotowany na to, że twoja latorośl jednak nie wykaże zbyt wielkiego zainteresowania i w każdym momencie może zażądać zmiany repertuaru. Dorośli powinni jednak zerknąć chociażby przelotnie na tę płytę ? ze względu na kunszt twórców animacji. I właśnie z tego powodu ocena końcowa jest podniesiona o jeden punkt.

Reżyser: Lenard Fritz Krawinkel
Scenariusz: Jan Berger, Don McEnery, Bob Show (I)
Muzyka: Michael Kamen, Mousse T.
Produkcja: Niemcy, Hiszpana, Wielka Brytania 2004

Moja ocena: 5,0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.