Recenzje

Mechanik / The Mechanist

Trevor Reznik nie śpi od dawna. Już rok nie zmrużył oka. Źle to odbija się na jego zdrowiu fizycznym i psychicznym. To pierwsze widać od razu ? Trevor jest przeraźliwie chudy. A jeśli chodzi o psychikę, to właściwie od początku trudno powiedzieć, czy nasz bohater jest wikłany w paskudną sieć intryg, czy też coraz dziwniejsze zdarzenia będące jego udziałem są tylko wynikiem jego problemów zdrowotnych. Powoli wszystko się wyjaśnia?

Pierwsze, co się rzuca w oczy po włączeniu filmu to niesamowicie chudy Christian Bale. Aktor na potrzeby tego obrazu zrzucił 20 kg!!! Wywołał tym wiele kontrowersji. Najczęściej pojawiało się pytanie o to, jak wiele aktor może zrobić dla roli. Dodać tutaj trzeba, że i po zakończeniu zdjęć Bale lekko przesadził ? od razu zaczął jeść normalnie, a nawet trochę za dużo ? niedługo miały zacząć się zdjęcia do nowego Batmana . Lekarze powiedzieli, że takie postępowanie mogło doprowadzić nawet do śmierci.

Ale wracając do tematu. Bale zagrał niesamowicie. Na pewno kuracja odchudzająca pomogła mu w tym, jednak i talentem wykazał się niezłym. Naprawdę widać, że Trevor Reznik jest człowiekiem z problemami. Dobrze spisały się również aktorki odtwarzające główne role kobiece. Jennifer Jason Leight wspaniale sprawdziła się jako uczuciowa prostytutka, a Aitana Sanchez-Gijon także ?dała radę?. Johnowi Sharianowi udało się stworzyć postać Ivana z jednej strony uśmiechniętego, a jednak jednocześnie odpychającego. Ogólnie aktorzy spisali się bardzo dobrze.

Na dłużej zapadają też w głowę zdjęcia. Momentami całkowicie bezduszne, wręcz odhumanizowane. Jednak najczęściej oniryczne, ale nie w sposób kojarzący się z jakimś pozytywnym transem. Raczej jest to świat na krawędzi jawy i snu, przy czym i jedno i drugie nie są przesączone nadmierną ilością szczęścia, a wręcz przeciwnie.

Scenariusz opowiada tak naprawdę bardzo prostą historię. Jednak sposób jej przedstawienia może wywołać mętlik w głowie. Całość jest połączeniem Dostojewskiego, Kafki i Hitchcocka nakręcona w stylu Memento. Zapewne niektórych po przeczytaniu tych nazwisk odrzuci od Mechanika. Jednak nic bardziej mylnego. Owszem, film jest ciężkawy i duszny, ale bardzo szybko można się wciągnąć w akcję. Widz zostaje wręcz opętany :) Koniecznie chce wiedzieć jak się sprawy potoczą i co się stanie. I, co nie często ostatnio się zdarza, zakończenie jest całkiem zaskakujące, a jednocześnie logiczne. Ogólnie film się ogląda bardzo dobrze.

DVD jest wydane całkiem przyzwoicie. Obraz i dźwięk nie powalają na kolana, ale i nie ma się właściwie do czego przyczepić. Dodatków nie ma za dużo, bo są tylko zapowiedzi innych filmów i film dokumentalny o kręceniu Mechanika . Ale właśnie ten dokument wynagradza niewielką ilość materiałów bonusowych. Jest naprawdę bardzo dobry. Pokazuje wiele ciekawych rzeczy dotyczących kręcenia filmu i ukazane się to wszystko w ciekawy sposób. Np. cały film kręcony był w Barcelonie! Duże brawa dla scenografów za dbałość o szczegóły ? praktyczne nie można się domyśleć, że to nie dzieje się w USA. Dokument zdecydowanie wybija się ponad inne tego typu materiały umieszczane na krążkach. No i jest po polsku.

Mechanik to film dla każdego, kogo w kinie interesuje coś więcej niż tylko pusty śmiech.


Reżyser: Brad Anderson
Scenariusz: Scott Kosar
Muzyka: Roque Banos
Obsada: Christian Bale, Jennifer Jason Leight, Aitana Sanchez-Gijon, John Sharion, Michael Ironside
Produkcja: Hiszpania, USA 2004

Moja ocena: 8,0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.