Recenzje

Mordercza zaraza / Clive Barker's The Plague

Pewnego dnia na świecie staje się coś bardzo dziwnego. Nagle, w tej samej chwili wszystkie dzieci poniżej 9 roku życia zapadają w dziwny trans. Nikt nie wie co się stało. Nikt nie potrafi zaradzić tej tragedii. Stan taki trwa 10 lat. I ponownie bez żadnego wyraźnego powodu w tym samym momencie wszyscy zostają z tego transu wybudzeni. Ale czy oni są jeszcze sobą?

Gdy tylko zobaczyłem na podstawie czyjej twórczości powstała Mordercza zaraza natychmiast sięgnąłem po płytę z tym filmem. Co prawda sam Clive Barker nie stanął za kamerą tylko zajął się produkcją, ale i tak bardzo mocno widać, że mistrz horroru przyłożył rękę do tego dzieła. Niestety, wybranie na reżysera Hala Masonberga nie było chyba najszczęśliwszym rozwiązaniem. Mówiąc krótko ? film wyszedł nijaki właściwie pod każdym względem. Słaba reżyseria, nieprzekonujące aktorstwo, braki w scenariuszu. Muzyka sobie leci i ani grzeje ani ziębi, zdjęcia to ledwie poprawny warsztat. Do tego zachowanie obudzonych dzieciaków dla większości widzów zbyt będzie kojarzyło się z zombiakami ? a na pewnie nie takie było zamierzenie Barkera.

Znając jego twórczość można być pewnym, że sytuacja opowiedziana w filmie nie była wynikiem działania jakiegoś zmutowanego wirusa. Barker bardzo często w swojej twórczości łączy horror z religią ? tutaj również jest to widoczne. Jednak, który z widzów, nie znających jego książek domyśli się o co chodzi? Dla większości to kolejne zombi. Mało kto doszuka się tutaj głębszego sensu. Podkreślam jeszcze raz ? nie znając powieści czy opowiadań Clive’a Barkera nie można Morderczej zarazy zrozumieć. I to, niestety, zabija ten film.

Płyta DVD to troszkę poniżej średniej. Wśród dodatków ? niezbyt ciekawe komentarze twórców. Kilka wyciętych scen i kilka trailerów. No i to wszystko bez polskiej wersji.

Jeśli wiesz kim jest Clive Barker to w wolnym czasie możesz sięgnąć po Morderczą zarazę. Mogło być dużo lepiej, ale nie jest też całkiem tragicznie. A jeśli nazwisko tego mistrza horroru nic Ci nie mówi to raczej omijaj ten film.

Reżyser: Hal Masonberg
Scenariusz: Hal Masonberg
Obsada: James Van Deer Beek, Ivana Milicevic, Brad Hunt, Joshua Close, Brittany Scobie
Produkcja: USA 2006

Moja ocena: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.