Recenzje

Nie mów nikomu / Ne le dis a personne

Doktor Alex Beck wiedzie szczęśliwe życie u boku swojej żony Margot. Pewnego wieczoru jadą razem za miasto. Tutaj podczas kąpieli w jeziorze Margot na chwilę oddala się od męża. Po chwili Alex słyszy jej krzyk. Rzuca się do wody, a gdy dopływa do brzegu zostaje zaatakowany i traci przytomność. Po ośmiu latach od śmierci żony doktor dostaje tajemniczą wiadomość, która wskazuje, że śmierć Margot nie jest do końca oczywista?

Uwielbiam powieści Harlana Cobena. No i właśnie ?Nie mów nikomu? było pierwszą powieścią, którą przeczytałem i? najlepszą :) Dlatego też z wielką niecierpliwością czekałem na ekranizację tej książki. No i się doczekałem. Czy warto było?

Za przeniesienie na ekran Nie mów nikomu wzięli się Francuzi. Czy to dobrze, czy źle? Szczerze mówiąc zanim nie zobaczyłem filmów to nie wiedziałem. Amerykanie zrobiliby na pewno kino widowiskowe, lecz czysto komercyjne. Europejczycy poszliby bardziej w stronę tajemnicy, dramatu. A co się okazało? Niestety, wyszło na to, że twórcy nie wiedzieli za bardzo co chcą zrobić ? czy film czysto sensacyjny, czy też dramat podszyty thrillerem. I dostaliśmy coś co nie jest ani jednym, ani drugim, ale za to poraża widza po prostu? nudą :(

Owszem, kilka scen wywołuje zainteresowanie, jednak przez większość czasu ciężko powstrzymać się od ziewania. Troszkę ratuje sytuację ciekawa intryga, która zmusza widza do siedzenia przed ekranem i śledzenia akcji, po to, żeby dowiedzieć się o co chodzi. Niestety, końcówka filmu, która w książce tak bardzo nie raziła tutaj wydaje się wręcz infantylna.

Zdjęcia są po prostu poprawne. Nic szczególnego, ale momentami bywa całkiem ładnie. Muzykę można zaliczyć na plus. Stonowana, spokojna, ale dość wyrazista, a czasami pojawiają się niezłe stare przeboje.

Zdecydowanie najlepiej wypadają w tym obrazie aktorzy. To właściwie jedyna rzecz, dla której warto zobaczyć ten film. François Cluzet prawie przez cały czas gra oszczędnie, a jednak stworzył postać przekonującą ? widać, że mocno przeżywa to co stało się z jego żoną. Bandziory przewijające się na drugim planie to również niezła gra. A i policjanci wypadli bardzo dobrze. Chyba nie ma tutaj aktora, który wywiązałby się ze swojego zadania poniżej oceny ?dobrze?.

Płyta została wydana niestety oszczędnie. Tzn. obraz i dźwięk oczywiście ok., ale zawartość krążka ? kiepska :( Właściwie brak na niej dodatków specjalnych ? tylko kilka trailerów. Eh? chyba muszę się do tego przyzwyczaić, a wtedy spotkanie z ciekawie wydaną płytą będzie prawdziwym świętem.

Hm? Po zobaczeniu Nie mów nikomu doszedłem do wniosku, że sfilmować prozy Cobena właściwie się nie da. Akcja w książkach dzieje się bardzo szybko, tak przykuwa czytelnika, że nie jest w stanie oderwać się od lektury. Intryga jest często bardzo skomplikowana. Przenieść coś takiego na ekran jest trudno ? jeśli zrobi się to dosłownie straci się na dynamice filmu, jeśli uprości się historię, to może wyjść coś po prostu kiepskiego. No, ale wiedząc jakie sukcesy odnoszą powieści Cobena można być pewnym, że kolejne ekranizacje trafią do widzów.

Reżyser: Guillaume Canet
Scenariusz: Guillaume Canet , Philippe Lefebvre
Na podstawie powieści: Harlan Coben
Muzyka: Mathieu Chedid
Obsada: François Cluzet , Kristin Scott Thomas, Jean Rochefort, André Dussollier, François Berléand, Marie-Josée Croze
Produkcja: Francja 2006

Moja ocena: 5,5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.