Recenzje

Nowe szaty króla / The Emperor's New Groove

Od pewnego czasu częstym gościem w moim domu jest 8 letnia Weronika. No i w związku z tym równie często zmuszony jestem do oglądania filmów skierowanych do młodszej części widowni. Ale czy jest to powód do zmartwienia? W większości przypadków zdecydowanie nie! Tym razem w moim odtwarzaczu wylądowała płytka ze “stajni” Disney”a z filmem animowanym “Nowe szaty króla”…

Kuzko jest dobrym władcą. Dobrym, ale… tylko dla siebie. Nie jest co prawda despotycznym tyranem, ale jeśli wymyśli sobie nową rezydencję w miejscu, gdzie aktualnie jest wioska, to nie zawaha się przed jej zburzeniem. A i swoich podwładnych nie słucha zbyt uważnie, a właściwie to wcale nie liczy się z ich zdaniem. Za to Yzma ma pewien wpływ na losy państwa, bo jest doradcą króla. Przynajmniej do pewnego czasu. Bo pewnego dnia Kuzko postanawia zwolnić Yzmę z dotychczas zajmowanej funkcji. Ale była doradczyni nie może się z tym pogodzić i postanawia podstępnie zamordować króla i zająć jego miejsce…

Film “Nowe szaty króla” nie ma nic wspólnego ze znaną bajką Andersena pod tym samym tytułem. Taki tytuł wymyślili sobie twórcy i tyle. Niestety, ale zabieg ten chyba nie wyszedł im na dobre. Bo co ciekawego może być w znanej wszystkim, ale niezbyt wciągającej bajce? A tu, proszę – niespodzianka.

Bo “Nowe szaty króla” to niezły film. Co prawda tradycyjna animacja w dzisiejszych czasach nie sprawia dużego wrażenia, ale czasem miło jest spojrzeć na obraz, w którym to nie efekty komputerowe są najważniejsze. Omawiany tutaj film nie jest mistrzostwem świata pod tym względem, ale animacja jest ok. Tzn. jak na produkt disney’owski trochę rozczarowuje. Mogłoby być lepiej…

Dobrze, a wręcz bardzo dobrze, wypada polskie udźwiękowienie. Dubbing jest super i okazuje się, że młody Stuhr po ojcu odziedziczył nie tylko aktora fabularnego, ale i głos potrafi dobrze podłożyć. Pozostali aktorzy wcale nie odbiegają pod tym względem. Niektóre testy są rozbrajające i powalające na kolana. Gdyby film był szerzej znany, to część z nich miałaby duuuuże szanse stanie się ogólnie znanymi u używanymi sloganami. Tłumacz dał czadu – kila razy nieźle przystosował tekst wybitnie dla polskiego odbiorcy. Krótko mówiąc – polska ścieżka dialogowa jest rewelacyjna!!!

Muzyka jest ok. ale jak na nazwiska twórców to chyba jednak rozczarowuje. Bo jej autorzy to John Debney, Sting i David Hartley. Po takich osobach spodziewałem się więcej. Co prawda piosenka Stinga “My Funny Friend And Me” dostała nominację do Oscara, ale mi jakoś nie przypadła do gustu. W polskiej wersji bardzo dobrze teksty piosenek przetłumaczył Filip Łobodziński. A wśród wykonawców jest m.in. Krzysztof Krawczyk. Fajnie, co nie?

Płyta DVD byłaby super, gdyby nie to, że dodatki nie zostały spolszczone :( A szkoda, bo np. prosta gra byłaby o wiele ciekawsza dla dzieciaków. Za to dwa teledyski (w tym jeden Stinga!) nie wymagają raczej spolszczenia i przyjemność z ich oglądania można czerpać :) Jest jedna wycięta scena – dość brutalna, więc chyba dobrze, że została usunięta. No i jest jeszcze lekcja tańca lamy, ale oczywiście po angielsku. Ciekawy materiał o wpływach twórczości kultury południowoamerykańskiej na kształt filmu też nie ma polskiej wersji. Szkoda, że nadal trafiają się płyty nie do końca przetłumaczone. Pół biedy jeśli jest to materiał kierowany do dorosłych. W przypadku dzieci jest to skandalem!!!

“Nowe szaty króla” to film dla dzieci, który razem z nimi może obejrzeć dorosły. Ale tylko w takiej sytuacji. Bo w przeciwieństwie do np. “Shreka”, albo “Potworów i Spółki” tutaj samodzielne oglądanie filmu przez osobę pełnoletnią raczej nie będzie usprawiedliwione :) Chyba, żeby posłuchać niezłych tekstów.

Reżyser: Mark Dindal
Scenariusz: Mark Dindal, Metthew Jacobs, David Reynolds, Chris Williams
Muzyka: John Debney, Sting, David Hartley
Obsada: David Spade, John Goodman, Earth Kitt, Patrick Warburton
Obsada w polskiej wersji: Maciej Stuhr, Paweł Sanakiewicz, Ewa Kolasińska, Jacek Mikołajczyk
Produkcja: USA 2000

Moja ocena: 7,5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.