Recenzje

Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły / Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Ech… Który z chłopców w dzieciństwie nie chciał być piratem? A czy jest jakaś dziewczynka, która nie marzyła o tym, aby przez dzielnego (i przystojnego, oczywiście) pirata zostać porwaną? I twórcy wszelacy wiedzą o tym bardzo dobrze. Ale popularność piratów również podlega modzie i ostatnimi czasy słuch o nich zaginął. Ale pojawili się ?Piraci z Karaibów? i zapewne moda na zabijaków spod trupiej czaszki znów powróci.

O samym filmie nie ma chyba sensu pisać ? miodzio i tyle :) Wszystko w filmie jest cacy. Scenariusz, plenery, kostiumy, charakteryzacja, muzyka… Dosłownie brak minusów!!! A największym plusem są chyba aktorzy, ze szczególnym wskazaniem na Johnny?ego Deppa ? jego kreacja już przeszła do legendy. Nominacja do Oscara była jak najbardziej zasłużona!!!

Więcej trzeba napisać o samym DVD. To po prostu majstersztyk. Niewiele jest na naszym rynku tak dobrze przygotowanych wydawnictw. Wszystko zostało przetłumaczone na język polski ? włącznie z kilkoma (ja znalazłem 3) ukrytymi dodatkami.

Na pierwszej płycie mamy sam film. Ale możemy go obejrzeć za to 4 razy!!! Raz ?normalnie?, a trzy razy z różnymi komentarzami twórców. Czyli to daje nam już ponad 5 godzin zabawy. Oczywiście oglądanie za jednym posiedzeniem wymaga niezłej kondycji i samozaparcia :)

Druga płyta zawiera same dodatki ? w większości bardzo atrakcyjne. Między innymi możemy obejrzeć dość długi i ciekawy dokument o powstawaniu filmu. Dowiemy się, m.in. z niego, że jaskinię ze skarbami wybudowano od podstaw w studio i zajęło to 5 miesięcy!!! A np. pistolet Jacka Sparrowa to oryginał. Ciekawie wyglądają również dzienniki – są to zdjęcia, jak również ?pamiętnik wideo?, a także podróż jedynego prawdziwego statku ?występującego? w filmie.

Warto zwrócić uwagę na ?Pod pokładem? ? rzut oka na prawdziwą historię piratów. Nie zabrakło na płytce oczywiście scen usuniętych, jak i wpadek aktorskich. Galeria zdjęć, materiałów reklamowych i storyboardów, rysunkowych projektów postaci również jest.

Ciekawie wygląda fragment zrealizowanego w 1968 roku dokumentu o budowie jednej z atrakcji w parku Disneyland. Kurcze… Oni wtedy już robili takie fajowy rzeczy!!!

Druga płyta zawiera ponad 3 godziny dodatkowego materiału. I chyba to pierwsze wydanie DVD, które obejrzałem od deski do deski. Nawet z ukrytymi dodatkami, wśród których m.in. jest rozmowa z osobą, na wzór której swoją postać kreował Johnny Depp.

Hej, dviXowcy ? marsz do wypożyczalni po ten film ? przekonacie się wówczas, co tracicie nie oglądając oryginałów!!! A pozostali? Właściwie to napiszę coś przeciwko patronowi naszego kącika ? nie bierzcie filmu z wypożyczalni! Kupcie sobie go! Naprawdę warto!!! Ps. I, na Boga, pamiętajcie, że kapitan piratów nazywał się Barbossa, nie Barbarossa!

Reżyser: Gore Verbinsky
Scenariusz: Ted Elliott, Terry Rossio, Jay Wolpert
Muzyka: Hans Zimmer
Obsada: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Geofferey Rush, Jonathan Pryce, Jack Devenport
Produkcja: USA 2003

Moja ocena: 9,0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.