Recenzje

Podejrzany / Under Suspicion

Znany prawnik podatkowy, jedna z czołowych postaci życia towarzyskiego Puerto Rico zostaje poproszony przez szefa policji do złożenia zeznań. Kapitan Victor Benezet obiecuje, że będzie to trwało kilka minut, i że Henry Hearst zdąży na bal charytatywny, na którym ma wygłosić przemówienie – chodzi tylko o wyjaśnienie kilku nieścisłości wyłapanych w zeznaniach Hearsta złożonych w związku ze znalezieniem przez niego zwłok 13 letniej dziewczynki. Prawnik zjawia się w gabinecie szefa policji i rozpoczyna się rozmowa, która powoli przeistacza się w prawdziwe przesłuchanie. Jednocześnie staje się jasne, że trudno będzie Hearstowi zdążyć na wygłoszenie przemówienie. Coraz więcej niechlubnych faktów z jego życia wychodzi na jaw, coraz więcej poszlak wskazuje, że jego zeznania mijają się z prawda.

„Podejrzany” nie jest filmem dla każdego. Wręcz odwrotne – to nie jest film dla masowego odbiorcy. To obraz niezwykle wyrafinowany, wymagający od widza inteligencji i skupienia. To właściwie film dla koneserów sztuki filmowej. Dla tych, którzy ponad wszystko cenią wspaniałą grę aktorską. Bo „Podejrzany” to popis umiejętności dwóch aktorów. Owszem, Monica Bellucci w roli posągowej piękności wypada bardzo dobrze, ale tak naprawdę tutaj liczą się tylko Hackman i Freeman. To co ci dwaj panowie pokazują w tym filmie to mistrzostwo świata!!! Szczególnie wielkie wrażenie robi Hackman. Na początku widać, że jest porządnym obywatelem z wyższych sfer. Potem, gdy podczas przesłuchania wychodzi na światło dzienne jego prawdziwe życie staje się to widoczne również na jego twarzy i w jego postaci. Hackman gra naprawdę porażająco. Freeman nie pozostaje daleko w tyle, ale jego kreacja jest mniej dynamiczna. Pozostali aktorzy to tylko tło dla tych dwóch tytanów sztuki aktorskiej.

Inne elementy „Podejrzanego” stoją na równie wysokim poziomie. Scenariusz jest intrygujący i wciągający. Zdjęcia bardzo dobre, reżyserowi właściwie również nie można nic zarzucić – tempo narracji jest wolne, odpowiednie do klimatu filmu. Niestety, momentami tak zwalnia, że staje się wręcz nużące. To właściwie jedyna wada tego filmu. Są chwile, gdy zbyt długo na ekranie prawie nic się nie dzieje. Za to sceny, które przedstawiają zeznania małżonków, podczas których pojawia się osoba przesłuchującego powalają z nóg!!!

„Podejrzany” to dobry film sensacyjno-psychologiczny. Jeśli lubisz szybką akcję, salwy śmiechu i sceny wywołujące gwałtowny wzrost adrenaliny to ten film omijaj z daleka. Ale jeśli masz ochotę na pokazy gry aktorskiej na najwyższym poziomie i nie omijasz historii wymagających głębszych przemyśleń to ten film jest dla Ciebie.

Reżyseria: Stephen Hopkins
Scenariusz: Claude Miller, Jean Herman, Michel Audiard, Tom Provost, W. Petter Iliff
Muzyka: BT
Obsada: Gene Hackman, Morgan Freeman, Thomas Jane, Monica Bellucci
Produkcja: Francja, USA 2000

Moja ocena: 8,0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.