Recenzje

Półmrok / Half Light

Kariera i życie prywatne Rachel Carlton legło w gruzach. Pięcioletni syn ten wziętej pisarki utonął w rzece. Kilka miesięcy po tym tragicznym zdarzeniu Rachel postanawia przenieść się na jakiś czas w odludne miejsce. Pomaga jej w tym najlepsza przyjaciółka. Jednak samotne mieszkanie w pięknie położonym domku nie tylko nie przynosi ukojenia i zapomnienia, ale zaczynają się wokół bohaterki dziać coraz dziwniejsze rzeczy.

Nie ukrywam, że jednym z powodów, dla których zainteresowałem się Półmrokiem była aktorka wcielająca się w postać Rachel Carlton. Demi Moore długo kazała nam czekać na swoją kolejną główną rolę. Tym bardziej byłem więc ciekaw co z tego wyszło. No i mam mieszane uczucia. Niby zagrała ok., ale mam wrażenie, że do tej roli nie wniosła nic od siebie ? po prostu była odtwórczynią, momentami na pół gwizdka. Podobnie wypadli pozostali aktorzy ? dobre rzemiosło i właściwie nic więcej.

Półmrok to połączenie thrillera, horroru, romansu i dramatu. Twórcom udało się stworzyć dość ciekawą atmosferę. Niestety, nie utrzymuje się cały czas, a końcówka filmu troszkę rozczarowuje ? chyba za dużo się w niej dzieje. Ale o tym sza! Nie wolno widzom zdradzać szczegółów.

Film ma dwa atuty, które mogą wynagrodzić wszelkie niedociągnięcie tego obrazu. Po pierwsze zdjęcia ? momentami są naprawdę bardzo ładne. Prawie jak z jakiegoś dobrego filmu przyrodniczego. Wybrzeża Walii (bo tam bym kręcony ten obraz) zostały sfilmowane naprawdę ślicznie. Kilka ujęć jest po prostu świetnych. Ale nie tylko tych ukazujących naturę. Np. scena przed lustrem została rewelacyjnie pomyślana. A i ujęcia retrospektywne wypadają ciekawie.

Drugi, największy plus tego obrazu to muzyka. Jest jej całkiem sporo o po prostu jest cudowna. Kompozytor Brett Rosenberg stworzył wspaniałą muzykę na orkiestrę zainspirowaną motywami celtyckimi. W całości daje się słyszeć inspirację twórczością Lutosławskiego i Pendereckiego. No i muzyka niesamowicie wpływa to na budowę klimatu filmu. A w dodatku, co nie często się zdarza, soundtrack może żyć własnym życiem ? poza obrazem. Naprawdę polecam tę ścieżką dźwiękową każdemu.

Płyta DVD oprócz samego filmu zawiera tylko garść fotosów. Nic więcej. Po raz kolejny wydawca się nie popisał.

Półmrok może się spodobać, jeśli odpowiednio wczujesz się w klimat tego obrazu. Jednak jeśli tylko na chwilkę wypadniesz z tej roli to obraz straci cały swój urok?

Reżyser: Craig Rosenberg
Scenariusz: Craig Rosenberg
Muzyka: Brett Rosenberg
Obsada: Demi Moore, Hans Matheson, Therese Bradley, James Cosmo, Henry Ian Cusick, Beans El-Balawi
Produkcja: Wielka Brytania 2006

Moja ocena: 6,0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.