Recenzje

Rozdroże Cafe

Grześ ? chłopak z małego miasteczka próbuje szczęścia w Warszawie. Najpierw jest całkiem ok., ale pewnego dnia musi zacząć opiekować się niedorozwiniętym młodszym bratem. Dodatkowo Grześ zakochany jest w? swojej starszej siostrze, a ta ma zamiar wyjść za mąż za senatora. Grześ musi coś zrobić, żeby zapewnić opiekę bratu, nie dopuścić do małżeństwa siostry, a i Mamie przydałaby się kasa?

Do niedawna strasznie psioczyłem na polskie kino. I nadal tak jest. Ale na dzień dzisiejszy odszczekuję to ? przynajmniej w przypadku kina niezależnego. Tutaj możemy znaleźć naprawdę wartościowe obrazy. Nie tylko dobrze się je ogląda, ale i głębsze pytania, nieraz bez odpowiedzi wprost, stawia przed nami.

Rozdroże Cafe to film przesiąknięty Dostojewskim. Tak pewnie wyglądałaby powieść Mistrza, gdyby jego bohaterami byli mieszkańcy warszawskich ruder. Dla niektórych widzów pewnie to będzie odstraszające ? po cholerę oglądać coś, co wymyślił facet tyle lat temu! Nic bardziej mylnego. Są rzeczy, które pozostają nieśmiertelne i uniwersalne bez względu na czas, w którym się o nich mówi. Takim czymś jest m.in. wybór między dobrem a złem.

Bo właśnie przed takim wyborem stoi Grześ. Jednak, jak większość naszych wyborów życiowych, nie jest to prosta wyliczanka: czarne albo białe. Sprawa jest bardziej skomplikowana. Główny bohater w końcu decyduje się. Ale jego decyzja sięga jeszcze głębiej ? bierze na siebie całą winę. Dlaczego? Na to każdy z nas musi sobie odpowiedzieć sam.

Rozdroże Cafe jest bardzo sprawnie zrobionym filmem. Praktycznie wszystko mi się tutaj podobało. Szczególnie w pamięć zapadły mi trzy rzeczy. Po pierwsze muzyka ? Kazik stworzył naprawdę ciekawą ścieżkę muzyczną. Bardzo dobrze zagrali aktorzy ? praktycznie wszyscy sprawdzili się doskonale. Szczególnie dobrze wypadł Jacek Rozenek ? udowodnił tutaj, że ma wielki talent. A i Agnieszka Krukówna pokazała się nam z całkiem innej strony. Podobały mi się również zdjęcia ? ciekawe, niebanalne ujęcia. Ale żeby to zauważyć konieczne jest kilkukrotne obejrzenie tego obrazu ? m.in. na tym polega kunszt operatora.

Płyta DVD oprócz samego filmu zawiera tylko garść fotosów. Naprawdę ciekawe. Szkoda jednak, że nic więcej na płycie nie ma. Aha, duży plus za to, że są dodatkowo napisy po angielsku.

Omawiany tytuł nie każdemu może przypaść do gustu. Jednak, moim zdaniem, każdy powinien go zobaczyć. I każdy sam poszukać odpowiedzi na zadane przez niego pytania.

Reżyser: Leszek Wosiewicz
Scenariusz: Leszek Wosiewicz
Muzyka: Kazimierz Staszewski
Obsada: Robert Olech, Jacek Rozenek, Mirosław Zbrojewicz, Maria Pakulnis, Dominika Markuszewska, Sara Zagończyk, Agnieszka Krukówna, Piotr Głowacki
Produkcja: Polska 2005

Moja ocena: 7,5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.