Recenzje

Samotni / Samotari

Hanka i Petr są razem od 3 lat. Teraz ich związek przeżywa kryzys i to dość poważny. Ostatecznie Hanka wyprowadza się od Petra i wraca do domu.

Robert, kolega Petra, poznaje w barze pochodzącą z Macedonii Vesne. Po kilku spotkaniach dziewczyna myśli, że są parą.

Ondrej zakochany jest maniakalnie w Hance i gdy dowiaduje się, że właśnie wyprowadziła się od Petra porzuca żonę i próbuje zrobić wszystko, aby Hanka go pokochała.

Jakub pomaga Hance przy przeprowadzce – tak się poznają.

Hanka, Vesna, Robert, Petr, Ondrej, Jakub. To szóstka głównych bohaterów filmu “Samotni”. Mimo, że ich losy ciągle przeplatają się ze sobą, to tak naprawdę są samotni…

Każde z nich inaczej sobie z tym radzi albo i nie radzi, ale stara się o tym zapomnieć. Jakub non-stop pali trawę. Dochodzi do tego, że nie rozpoznaje w telewizji… hymnu narodowego. Petr jest sobą właściwie tylko w radio (prowadzi własną audycję) – ze swoją dziewczyną nie potrafi rozmawiać. Hanka, gdy rozstaje się z Petrem wraca do domu, ale w rodzicach nie znajduje ani zrozumienia, ani oparcia. Robert stara się od rzeczywistości odgrodzić podbojami miłosnymi i kamerą cyfrową. A Vesna mieszka w obcym kraju i tak do końca nie rozumie Czechów… Ale nie tylko dlatego jest samotna.

“Samotni” to wspaniała komedia. Wszystko w tym filmie zasługuje na najwyższe uznanie. Interesujący, inteligentny (o co ostatnio ciężko), pełen zwrotów akcji scenariusz. Doskonałe, dowcipne dialogi. Bardzo dobra muzyka. Dobrze zrealizowane zdjęcia. Rewelacyjni aktorzy – ze szczególnym wskazaniem na Jiri Machaczka (jako wiecznie ujarany Jakub na długo zapada w pamięć) i Labinę Mitevską (tak pełnej uroku dziewczyny dawno nie widziałem na ekranie).

David Ondricek odwalił kawał naprawdę dobrej roboty. Docenili to zarówno widzowie (w samych Czechach było ich w kinach milion, czyli 1/10 całego narodu!!!) jak i krytycy. Film zdobył wiele nagród – m.in. na XVI Warszawskim Festiwalu Filmowym dostał nagrodę publiczności…

Ten film ma to coś, co powoduje, że na długo pozostaje w pamięci. I pamięta się nie tylko dlatego, że jest śmieszny (czasami jest to śmiech przez łzy), ale również dlatego, że opowiada prawdę o niejednym z nas…

Ech, żeby wreszcie Polakom udało się zrobić tak doskonały film!

Tym razem będę chwalił nie tylko film, ale również płytę DVD. Krążek jest zrobiony bardzo dobrze. Dodatki są naprawdę interesujące. No i są po polsku!!! Oprócz rzeczy “filmowych” (biografie, teledyski, komentarze, zwiastun, storyboardy…) jest też coś w sensie gry (trzeba rozpoznać przetworzone komputerowo zdjęcia bohaterów). Oprócz tego wszystkiego są jeszcze dostępne materiały możliwe do odtworzenia na komputerze (wygaszacz ekranu, tapety, prosta, ale wciągająca gra). Jest naprawdę fajnie!!!

Wszyscy, którzy nie widzieli tego filmu niech nadrobią tę stratę jak najszybciej!!!

Reżyseria: David Ondricek
Scenariusz: Olga Dabrowska, Peter Zelenka
Muzyka: Jan P. Muchow
Obsada: Jitka Schneiderowa, Sasa Rasilov, Labina Mitevska, Ivan Trojan, Jiri Machacek, Mikulas Kren, Dana Sedlakowa
Produkcja: Czechy 2000

Moja ocena: 9,5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.