Recenzje

Sky Kapitan i świat jutra / Sky Captain and the World of Tommorow

Nowy Jork – lata 30-te ubiegłego wieku. Znikają najwybitniejsi uczeni z całego świata. Jeden z nich nawiązuje kontakt z dziennikarką Polly Perkins. Nagle nad NY nadlatuje armia olbrzymich robotów. Do pomocy zostaje wezwany kapitan Joe ?Sky Captain? Sullivan. Od tego momentu Polly i Sky Kapitan wspólnie będą starali się rozwiązać zagadkę zaginięcia naukowców i niewytłumaczalnych ataków dziwnych maszyn.

Sky Kapitan i świat jutra to film rewolucyjny. Niektórzy mogą się z tym nie zgodzić, ale tak właśnie jest. Rewolucyjny, bo to pierwszy film zrealizowany w całości w technice blue boxu. Krótko mówiąc: całość została nakręcona w studio, aktorzy grali na tle niebieskich ścian. Praktycznie nie było scenografii. Ot, jedno drzewo, krzesło, albo sama kierownica od samochodu. Później wszystko było komputerowo generowane i wstawiane zamiast niebieskiego tła. Czy taka przyszłość czeka kino? Czy to dobrze, czy źle dla filmu? Trudno jednoznacznie powiedzieć. Z jednej strony przy dalszym rozwoju komputeryzacji wpłynie to zdecydowanie na obniżenie kosztów realizacji filmów ? nie trzeba będzie ganiać ekipy po całym świecie. Dzięki temu wielu twórców młodych, zdolnych i bez kasy będzie mogło zrealizować swoje wizje. Drugi atut ? brak ograniczeń dla wyobraźni ? wizualizować będzie można wszystko. A minusy? Paradoksalnie może być nim właśnie obniżenie kosztów produkcji ? może zalać nas duża ilość kiepskich produkcji, na które do tej pory nikt nie chciał dać sporej kasy. No i nie każdy aktor potrafi dobrze zagrać nie widząc scenografii. Szczerze mówiąc nie wydaje mi się jednak, aby do tego doszło na szerszą skalę. Trochę trwa przyzwyczajanie się do nowych technologii ? i reżyserzy, i producenci, i aktorzy nie będą chyba zbyt ochoczo garnąć się do tego pomysłu. A dla widza w sumie jest bez różnicy jak dany film jest nakręcony ? ma być dobry i już. Jak pod tym kątem wypada Sky Kapitan i świat jutra?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jednym film spodoba się bardzo głównie dzięki ciekawemu klimatowi, innych kolorystyka i przyjęta konwencja po prostu wynudzi. Obraz ten inspirowany jest zarówno komiksami z lat 30-tych, jak i filmami noir, czy też pulp fiction. I od cholery w nim jest odniesień do różnych rzeczy związanych z tymi, i nie tylko tymi nurtami kina czy literatury. Twórcom udało się stworzyć naprawdę ciekawą lekko duszną atmosferę, która jednak nie wszystkich odpowiednio ?wciągnie?. Największym minusem dla niektórych będzie scenariusz ? prosty, wręcz naiwny (jednak mogący kilka razy zaskoczyć). Ale taką właśnie konwencję przyjęto i tak miało być. Podobnie jest z grą aktorów. Można powiedzieć, że grają zbyt wyraziście, troszkę drewniano, czasami na granicy autoparodii. To też wynika z zamiarów twórców ? momentami ma się wrażenie jakby nad głowami postaci wyświetlały się komiksowe dymki. I o to właśnie chodziło!

Płyta DVD wydana została bardzo fajnie. Wszystkie dodatki zostały opatrzone polskimi napisami. A i warte uwagi są te bonusy. Dostajemy m.in. bardzo ciekawy dokument o powstawaniu filmu, trochę wyciętych scen, oryginalny 6 minutowy film, od którego wszystko się zaczęło i gagi z planu.

Sky Kapitan i świat jutra to film głównie dla miłośników science-fiction, komiksów i efektów specjalnych. Ale i amatorzy kina przygodowego nie będą rozczarowani. Pozostałym widzom wykreowana atmosfera może nie przypaść do gustu. Jednak każdy szanujący się kinoman ze względu na przełomowość tego obrazu powinien go zobaczyć.

Reżyser: Kerry Conran
Scenariusz: Kerry Conran
Muzyka: Ed Shearmur
Obsada: Jude Law, Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie, Giovanni Ribisi, Ling Bai
Produkcja: USA, Wielka Brytania 2004

Moja ocena: 7,5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.