Recenzje

Świt żywych trupów / Dawn of the Dead

Ze wstydem przyznaję, że nie widziałem oryginalnego ?Świtu żywych trupów” :( Dlatego nie jestem w stanie powiedzieć, czy remake Zacka Snydera różni się mocno od oryginału, czy też nie. Za to mogę jedno powiedzieć ? w porównaniu z wieloma innymi ?nowymi wersjami? różnych współczesny ?Świt?? jest całkiem ok. Często remaki wychodzą nijakie, bezpłciowe ? tutaj jest nieźle.

Film ma dość fajny klimat, zdjęcia i muzyka spoko. Aktorzy są całkiem ok. Zostali dobrani bardzo dobrze – mieli grać nie jakiś superbohaterów lecz zwykłych ludzi i dobrze spełnili swoje role. Jedynie Jake Weber stworzył niepotrzebnie wrażenie lekkiej tajemniczości wokół granej przez siebie postaci. No i jak na zwykłych ludzi troszkę za celnie wszyscy strzelają, ale nie zapomnijmy, że to USA i z dostępem zarówno do broni jak i nauki posługiwania się nią jest całkiem inaczej niż u nas.

Efekty specjalne i charakteryzacja są najmocniejszym punktem tego horroru. Mniej obyci z tym gatunkiem filmowym mogą mieć problem ze spokojnym obejrzeniem wszystkich scen w wersji DVD. Bo na płycie film wyszedł nieocenzurowany ? podobno bardziej brutalny i krwawy. Dla mnie i tak tego nie było za dużo ;)

Oprócz dłuższej wersji ?Świtu?” na krążku znajdziemy kilka całkiem sympatycznych dodatków. Jest na przykład film kręcony przez? Andy?ego, wycięte sceny (z dokładnym tłumaczeniem dlaczego z nich zrezygnowano), bardzo fajny ?raport specjalny?, niezły dokument o efektach specjalnych i charakteryzacji i kilka innych rzeczy. No i najważniejsze ? wszystko jest spolszczone!!!! Nawet komentarz reżyserski do całego filmu!!! Wreszcie wydawca się postarał. Oby więcej tak przygotowanych płyt. Ocenę końcową podnoszę o 1 pkt.

Jeśli oglądałeś ?Świt żywych trupów” w kinie to i tak sięgnij po DVD, jeśli ?zgrzeszyłeś? z divxem to po płytę sięgnij obowiązkowo. A jeśli w ogóle do tej pory nie widziałeś ?Świtu?? to odwiedź wypożyczalnie, bo to niezły film.

Reżyser: Zack Snyder
Scenariusz: James Gunn
Na podstawie scenariusza Georga A. Romero
Muzyka: Tyler Bates, Tree Adams
Obsada: Sahar Polley, Ving Rhames, Jake Weber, Mekhi Phifer, Ty Burrell, Michael Kelly, Michael Barry
Produkcja: USA 2004

Moja ocena: 7,5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.