Recenzje

Wielkie nic / Nothing

David i Andrew to para życiowych nieudaczników. Cały świat jakby sprzysiągł się przeciwko nim. Na szczęście odnajdują siebie i razem tworzą namiastkę szczęścia. Uzupełniają się nawzajem i wydaje im się, że są najlepszymi przyjaciółmi na świecie. Pewnego dnia David postanawia się wyprowadzić ? wydaje mu się, że znalazł kobietę swojego życia. Tak zaczyna się wielki upadek dwóch frajerów w wielką nicość…

To reżyser kultowego Cube”a Vincenzo Natali odpowiada za stworzenie obrazu ?Wielkie nic?. Ha! Cóż to za pokrętna komedia musiała powstać w głowach twórców jednego z moich ulubionych filmów!!! Dlatego, jak tylko zobaczyłem ten tytuł na półce to od razu sięgnąłem po niego.

I faktycznie komedia jest pokręcona i to zdrowo. Tak surrealistycznego filmu dawno nie oglądałem. Niestety oryginalność nie przekłada się tym razem na dobrą zabawę. Owszem, film bywa momentami śmieszny, ale więcej raczej w nim gorzkiej ironii podszytej cynizmem. Temat do żartowania też nie każdemu przypadnie do gustu ? bo to śmiech z cudzego nieszczęścia. Co prawda okazuje się, że w sumie bohaterowie to nie tylko nie tylko pechowcy i nieudacznicy, ale i w prawdziwe dupki ? jednak to odkrycie bardziej denerwuje widza niż śmieszy. Jednocześnie zaserwowany pomysł wielkiej pustki i wynikających z tego implikacji skutecznie odsuwa uwagę od wątku psychologicznego ? w pewnym momencie przestajemy się zastanawiać nad postępowaniem i motywami Davida i Andrewa ? coraz bardziej zapadamy w nic nam nie dające… wielkie nic.

Nie pomaga temu obrazowi aktorstwo ? przejaskrawione, wręcz parodystyczne. Tylko chwilami dwójka aktorów daje sobie naprawdę nieźle radę ? wówczas widać, że znają się na tym fachu, lecz tutaj ich gra poszła w inną stronę. I nie wyszło to na dobre.

Płyta DVD daje nam przyzwoity obraz dźwięk. I właściwie nic więcej ? kilka zwiastunów i to wszystko :(

Końcowa ocena jest zawyżono o jeden punkt ? to za sam pomysł. Niestety jego wykonanie nie przypadło mi do gustu. Jednak nadal z zainteresowaniem będę obserwował działania Vincenzo Natali ? na pewno jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Reżyser: Vincenzo Natali
Scenariusz: Andrew Lowery, Andrew Miller
Muzyka: Michael Andrews
Obsada: Andrew Miller, David Hewlett
Produkcja: Kanada 2003

Moja ocena: 5,5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.