Recenzje

Władcy ognia / Reign of Fire

Pewnego dnia w niedalekiej przyszłości pojawiają się, uważane dotychczas za stwory baśniowe, potężne, zionące ogniem smoki. I mimo zastosowania najnowszych śmiercionośnych broni i zdobyczy nauki potwory te spaliły swoimi oddechami całą ziemię. Ludzkość została zdziesiątkowana i jedynym celem większości nie jest już walka ale przetrwanie. W zakątku Anglii, w potężnym średniowiecznym zamku ukrywa się grupka ludzi. Dowodzi nimi Quinn, który w dzieciństwie widział przebudzenie pierwszego smoka i jako jedyny przeżył to wydarzenie…

?Władcy ognia? to dla mnie totalne zaskoczenie!!! I to z kilku powodów… Po pierwsze dawno nie widziałem filmu tak niejasnego gatunkowo. Bo mamy tutaj science-fiction, kino akcji, trochę horroru, kino przygodowe, katastroficzne, a i psychologii trochę też się znajdzie. Po drugie… to wszystko trzyma się kupy! Czapki z głów przed twórcami, którzy z takiego misz-masz potrafili stworzyć spójne dzieło. Największe zaskoczenie wynika chyba z faktu, że jakoś wcześniej o tym filmie nic nie słyszałem. A tu proszę ? naprawdę przyjemny obraz.

Bo film ogląda się rewelacyjnie. Oczywiście pod warunkiem, że zapomni się o lekkim idiotyźmie scenariusza ? ale gwarantuję, że historia jest tak opowiedziana, że łatwo wciągnąć się i uwierzyć w to, co jest na ekranie. Całość trzyma w napięciu praktycznie cały czas. Aktorzy spisują się nieźle, ze szczególnym wskazaniem na Matthewa McConaughey”a, który do tej pory kojarzył mi się raczej z rolami przystojniaczków uwodzących panienki. Super spisali się odtwórcy ról drugoplanowych i statyści ? zwróćcie uwagę na grę dzieci ? one są wspaniałe!!!

Zdjęcia są niezłe, utrzymane w szarościach ? co oczywiście jest zrozumiałe. Dźwięk ok. Za to efekty specjalne fajowe ? szczególnie jeśli chodzi o ogień. Dużym plusem filmu jest to, że mimo iż opowiada o smokach, to na ekranie… nie widać ich zbyt często! I dobrze. Bo przecież bardziej przerażające jest to co tajemnicze, niż to co widoczne w całej okazałości.

Płyta DVD przedstawia się również nieźle. Dodatków zbyt wiele co prawda nie ma, ale za to są interesujące. Jest rozmowa z reżyserem, jest trochę o tworzeniu efektów specjalnych ? zarówno tych na planie, jak i komputerowych. Można też obejrzeć demo gry i zapowiedzi innych filmów. Całość przygotowana po polsku. Cieszy możliwość wyboru czy będziemy oglądać film z polskim lektorem, czy też z napisami ? ech, żeby takie wydawanie płyt stało się wreszcie standardem!!!

Polecam film z czystym sumieniem!

Reżyser: Rob Bowman
Scenariusz: Gregg Chabot, Matt Greenberg, Kevin Peterka
Muzyka: Ed Shearmur
Obsada: Christian Bale, Matthew McConaughey, Izabella Scorupco, Gerard Butler
Produkcja: Irlandia, Wielka Brytania 2002

Moja ocena: 8,0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.