Recenzje

Zabawy z bronią / Bowling for Columbine

Dlaczego teraz piszę o tym obrazie? Przecież to stary film… Po pierwsze to film ważny i już trochę zapomniany. O takich produkcjach trzeba przypominać. Po drugie – często zapominamy, że VOD to nie tylko produkcje rozrywkowe – to również filmy dokumentalne. Zachęcam zaglądać np. na kinoplex.pl tu możemy znaleźć naprawdę bardzo dobre dokumenty, a część jest darmowa…

Zabawy z bronią Michaela Moore’a to film na pewno kontrowersyjny. Kontrowersyjny, bo podejmuje dość trudny dla Amerykanów temat. Kontrowersyjny jest również ze względu na autora.

Moore’owi często zarzuca się brak obiektywizmu w swoich filmach. Dużo w tym racji. A nawet bardzo dużo. Jednak jeśli się o tym pamięta, jeśli się przyjmie, że Moore przedstawia swój pogląd na dany temat to z oglądania można czerpać dużą przyjemność.

Hm… Chociaż w przypadku Zabaw z bronią z tą przyjemnością może być kiepsko. Nie dlatego, że film jest kiepski. Wręcz przeciwnie – jest bardzo dobry. Chodzi o to, że niektóre fakty, niektóre wypowiedzi, niektóre zdjęcia jakie usłyszymy i zobaczymy w tym obrazie potrafią zaszokować. W Niemczech co roku ginie w strzelaninach 360 osób, w Japonii 40, w Wielkiej Brytanii 70. A w USA dziennie, tak dziennie ginie 30 osób. Rocznie 11 tysięcy.

Z czego to wynika? Na to i inne pytania stara się znaleźć odpowiedź Michael Moore. Rozmawia z wieloma ludźmi – zafascynowanymi bronią i jej przeciwnikami. Przedstawia wiele zaskakujących faktów. Porównuje jak wyglądają sprawy związane z bronią w różnych krajach. Dlaczego w Kanadzie, gdzie ilość broni będąca w rękach mieszkańców jest porównywalna do tej w USA liczba przestępstw związanych z bronią palną jest diametralnie niższa? W Szwajcarii każdy dorosły mężczyzna po służbie wojskowej ma prawo trzymać broń w domu, a tragedii z tego powodu nie ma.

Czy Moore’owi udało się znaleźć odpowiedzi na te i inne szokujące pytania? Sprawdźcie sami.

Na szczęście reżyser dobrze wie, że gdyby bezdusznie, całkowicie poważnie zarzucił nas tymi informacjami to mogłoby źle wpłynąć na psychikę naszą psychikę. Wie również, że inteligentny humor nie obniży wymowy dzieła, ale dodatkowo pozwoli rozładować napięcie u widza. I Moore korzysta z tego w sposób umiejętny – dzięki temu po zakończeniu seansu nie będziemy totalnie zdołowani.

Obraz zrealizowany jest bardzo dobrze. Szybki, dynamiczny montaż, dobre, celne komentarze, niezła oprawa graficzna. To wszystko sprawia, że ogląda się go z dużym zainteresowaniem.

Film zdobył wiele nagród na całym świecie. W tym Oscara, Złotą Palmę i Cezara. No i jest najbardziej dochodowym filmem dokumentalnym w historii kina…

 

Reżyseria: Michael Moore
Scenariusz: Michael Moore
Obsada: Michael Moore, Dick Clark, Marylin Manson, Charlton Heston, Georg W. Bush, Bill Clinton
Producenci: Michael Moore, Jim Czarnecki, Michael Donovan, Kathleen Glyn, Wolfram Tichy
Produkcja: USA 2002

Moja ocena: 8,5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.