Recenzje

Zakazany owoc / Keeping The Faith

Jake Schram, Brian Finn i Anna Reilly to trójka nastoletnich, nierozłącznych przyjaciół. Nierozłącznych do czasu, gdy ojciec Anny dostaje pracę w Kalifornii i razem z rodziną wyprowadzają się tam. Jake i Brian tracą kontakt z przyjaciółką. Sami nadal przyjaźnią się. Gdy dorastają obydwaj postanawiają poświęcić się religii. Jake zostaje rabinem, a Brian księdzem katolickim. Mimo tak dużych różnic kulturowych i religijnych nadal są przyjaciółmi. W dodatku obydwaj odnoszą sukcesy w pracy – pomaga im w tym m.in. otwartość na nowości. Są po prostu duszpasterzami na miarę XXI wieku.

Pewnego dnia Anna przyjeżdża na pewien czas do Nowego Jorku. Okazuje się, że robi karierę w biznesie – stoi na kierowniczym stanowisku w dużej firmie. Przez swoją prace zawodową nie ma praktycznie czasu na życie prywatne i mimo tego, że jest piękną, inteligentną kobietą pozostaje sama.

Teraz trójka przyjaciół ponownie spotyka się… Wszyscy są samotni… Co z tego wyniknie? Obejrzyjcie tę komedie i przekonajcie się sami.

“Zakazany owoc” to bardzo sympatyczna komedia. Byłaby jeszcze lepsza, gdyby nie tempo narracji. To zdecydowanie najgorszy element tego tytułu. O ile pierwsze 50 minut oglądania tego filmu mija wręcz błyskawicznie, o tyle pozostały czas to już prawie same dłużyzny i nudy. Film z doskonałej komedii zmienia się w romansidło. Widz trwa przed ekranem tylko dlatego, żeby dowiedzieć się jak to się wszystko skończy.

No, może trochę przesadziłem w poprzednim akapicie – przed telewizorem trzyma również bardzo dobra gra aktorów. Ben Stiller doskonale wypada jako rabin, Jenna Elfman pokazuje, że potrafi grać nie tylko w sitkomach. Troszkę mniej przekonująco (mimo, że jest reżyserem) wypada Edward Norton – jakoś jego młodziutka twarz nie pasuje mi do roli księdza… Pozostali aktorzy grający w epizodach również “dają radę”. Aha, w jednej z ról pojawił się na ekranie sam Milos Forman, będący idolem Nortona.

Oprócz dobrze opowiedzianej historii i dobrych aktorów “Zakazany owoc” daje widzowi dużo zabawy za sprawą dobrych gagów. Parę razy było naprawdę wesoło i bez kilku wybuchów śmiechu nie obeszło się. Szkoda tylko, że tak nie jest przez cały film :(((

Płyta DVD, oprócz samego filmu, zawiera zwiastun, zestaw prawdziwych gagów powstałych podczas kręcenia filmu, biografie aktorów i twórców “Zakazanego owocu”. Warto, a nawet trzeba, obejrzeć sceny usunięte – kilka z nich jest naprawdę niezłych i może wywołać salwy śmiechu. DVD umożliwia również obejrzenie filmu z komentarzem reżysera i scenarzysty. Po raz kolejny, co wcale nie jest niespodzianką, dodatki nie zostały w żaden sposób spolszczone :(

“Zakazany owoc” to miła komedia romantyczna. Film, który spokojnie może obejrzeć cała rodzina. A i w parach mieszanych może być miło…

Reżyseria: Edward Norton
Scenariusz: Stuart Blumberg
Muzyka: Elmer Bernstein
Obsada: Ben Stiller, Edward Norton, Jenna Elfman
Produkcja: USA 2000

Moja ocena: 7,0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.